Polska zajmuje 13. miejsce w światowym rankingu najszybciej rozwijających się rynków e-commerce. Już 15 mln Polaków kupuje przez internet, a większość z nich płaci za pomocą szybkiego przelewu lub karty debetowej. Jeśli jesteś jedną z tych osób lub planujesz dołączyć do ich grona, z pewnością przyda Ci się solidna dawka wiedzy z zakresu transakcji internetowych. Jak płacić kartą przez internet, by było to bezpieczne? Gdzie znajduje się numer karty, czym jest kod CVV lub CVC i jak korzystać z wirtualnej karty płatniczej? Odpowiadamy!
Z tekstu dowiesz się:
- gdzie znajdują się dane niezbędne do przeprowadzenia transakcji internetowej,
- czym jest wirtualna karta płatnicza i jak z niej korzystać,
- jak zadbać o bezpieczeństwo podczas płatności kartą przez internet.
Płatność kartą przez internet to szybki i prosty sposób na dokonywanie zakupów online. Tego typu transakcje są możliwe w większości wirtualnych placówek – zarówno w polskich i zagranicznych e-sklepach, jak i na stronach linii lotniczych. Autoryzacja płatności odbywa się chwilę po jej dokonaniu – to zdecydowana przewaga nad szybkim przelewem, ceniona zwłaszcza przez sprzedawców. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, jak krok po kroku wygląda płatność kartą w internecie i co zrobić, by przebiegała bezpiecznie.
Gdzie znajduje się numer karty i co to jest CVV lub CVC karty?
Karta płatnicza to zakodowany kawałek plastiku, którego wymiary już w 1985 r. określiła Międzynarodowa Agencja Normalizacyjna. Podobne obostrzenia dotyczą zapisu danych na pasku magnetycznym lub wbudowanym chipie. Jakie dane z karty płatniczej musisz poznać, aby móc zapłacić nią przez internet?
- Numer karty – to 16-cyfrowy kod podzielony na cztery bloki, widoczny na przodzie karty. Nie jest to jednak przypadkowy ciąg znaków. Pierwsza cyfra z numeru oznacza bowiem rodzaj instytucji finansowej, która wydała kartę (np. 4 to karta Visa, 5 – MasterCard). Kolejne 5 cyfr to numer identyfikacyjny wydawcy, a następne 9 – numer identyfikacyjny klienta. Ostatni znak to cyfra kontrolna obliczona na podstawie algorytmu Luhna. Jest szczególnie ważna podczas internetowych transakcji, bowiem – dzięki dokładnym obliczeniom komputera – uniemożliwia obciążenie rachunku kogoś innego.
- Data ważności karty – widoczna pod numerem karty, zapisana w formacie MM/RR (miesiąc/rok). Ważność karty jest indywidualnie ustalana przez bank i zwykle wynosi od 3 do 5 lat od daty jej wydania.
- CVV2 lub CVC2 – 3-cyfrowy kod znajdujący się na rewersie karty obok miejsca na podpis jej właściciela. Stanowi dodatkowe zabezpieczenie podczas transakcji online, gdy niemożliwe jest wpisanie numeru PIN. Kod CVV2 znajduje się na kartach Visa, zaś CVC2 – na kartach MasterCard.
Wirtualna karta płatnicza – jak i kiedy z niej korzystać?
Jedną z odmian kart przydatnych do e-zakupów jest wirtualna karta płatnicza. Zwykle ma postać cyfrową (choć niektóre banki przysyłają klientom ich plastikowe odpowiedniki), a w działaniu przypomina kartę prepaid – aby z niej korzystać, najpierw należy przelać środki na jej rachunek. Korzystanie z niej zwiększa bezpieczeństwo i niweluje ryzyko kradzieży. Podczas płacenia w internecie karta wirtualna podlega podobnym obostrzeniom jak tradycyjna – transakcja wymaga podania kodu CVV2 lub CVC2.
Co jednak istotne, wirtualna karta płatnicza służy jedynie do płatności online. Nawet w formie plastikowej karta nie posiada paska magnetycznego, hologramu ani numeru PIN – tym samym uniemożliwia korzystanie z bankomatu czy płatność w sklepie stacjonarnym.
3D Secure, blokada karty i inne sposoby na bezpieczeństwo online
Rosnąca popularność transakcji online wymusiła konieczność ich dodatkowej ochrony. Jednym z nowych sposobów, który ma pomóc internautom, jest oferowana przez banki usługa 3D Secure. Oznacza to, że podczas transakcji internetowej bank prosi o dodatkową autoryzację transakcji za pomocą jednorazowego kodu. W ten sposób uwierzytelnia zarówno kupującego, jak i sprzedawcę. Aby jednak było to możliwe, sklep internetowy, na którym dokonujesz zakupu, musi obsługiwać tego typu transakcje.
Podczas zakupów online warto pamiętać także o kilku dobrych praktykach, dzięki którym Twoje pieniądze będą bezpieczne.
- Sprawdź, czy transakcja jest zaszyfrowana. Rozpoznasz to po początkowym adresie strony z dodatkową literką „s” (czyli nie „http”, a „https”) oraz po symbolu kłódki lub kluczyka poprzedzającym adres – identyczne oznaczenie spotkasz na stronie swojego banku podczas logowania się do konta.
- Wybieraj tylko sprawdzone i zaufane e-sklepy lub zapoznaj się z opiniami w internecie na ich temat.
- Zachowaj wszystkie e-maile na temat transakcji – zwłaszcza te, które informują o przelaniu środków na konto sprzedawcy i wysyłce towaru.
Transakcje internetowe nie wymagają podania numeru PIN, a wszystko, co musisz znać, to dane znajdujące się na karcie. Dlatego jeżeli karta zginie lub podejrzewasz, że ktoś mógł skopiować dane – zastrzeż ją.. W takiej sytuacji możesz skorzystać z bezpłatnego systemu zastrzegania kart zastrzegam.pl, który powstał z inicjatywy Związku Banków Polskich. Wystarczy, że po utracie karty zadzwonisz na darmowy numer 828 828 828 i podasz nazwę swojego banku. System automatycznie przekieruje Cię do właściwej placówki. Zastrzeżenie karty uniemożliwi korzystanie z niej – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych wirtualnych.