Pierwsza pomoc w pracy – o czym trzeba pamiętać

Niezależnie od zajmowanego przez nas stanowiska i rodzaju wykonywanej pracy, wszyscy podlegamy przepisom dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy, czyli popularnego bhp. Jakie zasady są najważniejsze?

Przezorny, zawsze ubezpieczony

Wielu pracowników myśli, że przestrzeganie przepisów pracy dotyczy tylko kadry zarządczej, ale istnieje szereg zasad dotyczących nas wszystkich. Najważniejsza z nich dotyczy zachowania w sytuacji, kiedy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Bierność lub wezwanie kierownika
i przyglądanie się sytuacji z boku nie jest dobrym rozwiązaniem.

Obowiązkiem każdego świadka wypadku jest ocena stanu poszkodowanego, udzielenie pierwszej pomocy, zabezpieczenie miejsca wypadku i wezwanie służb ratowniczych jeżeli zachodzi taka konieczność. Najtrudniejszym zadaniem pozostaje zawsze udzielenie pierwszej pomocy w oczekiwaniu na ratowników. Każdy z pracowników jest zobowiązany dzisiaj do regularnego uczestnictwa w szkoleniu z pierwszej pomocy. Nie lekceważmy tego, bo zdobyta tam wiedza może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie.

Natomiast najważniejszym obowiązkiem pracodawcy jest przygotowanie miejsca pracy i sprawnego systemu pierwszej pomocy. Mowa tu o przeszkoleniu pracowników
i przygotowaniu apteczek. Powinny w niej znajdować się takie elementy jak rękawiczki jednorazowe, maseczka do sztucznego oddychania, koc termiczny, gazy jałowe, chusty trójkątne, plastry i opatrunki czy też nożyczki i agrafki. O składzie apteczki pierwszej pomocy decyduje lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę nad pracownikami.

Zasady postępowania w razie nagłych wypadków

Jednym z ważniejszych elementów poruszanych w trakcie szkoleń jest przekazanie informacji, które należy wymienić w trakcie zgłaszania wypadku służbom ratunkowym. Ich precyzyjne określenie pozwoli na szybsze i skuteczniejsze działanie wezwanym na miejsce ratownikom.

Po wybraniu numeru alarmowego 112 lub jednego z alarmowych 997, 998, 999 należy się przedstawić i opowiedzieć o tym, co się dzieje wokół. W zależności od tego, czy jesteśmy uczestnikiem bądź świadkiem wypadku samochodowego lub wypadku w pracy, ratownicy podejmą po przybyciu stosowne działania.

Musimy też dokładnie określić miejsce wypadku i liczbę osób poszkodowanych.
W oczekiwaniu na przyjazd karetki, należy przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy. Jeżeli jest wymagana resuscytacja oddechowo-krążeniowa, to rozpoczynamy ją od udrożnienia dróg oddechowych. Dopiero po wykonaniu tej czynności i zabezpieczeniu poszkodowanego (np. przed innymi autami) możemy przystąpić do przywracania czynności życiowych poprzez wykonanie dwóch wdechów i 30 uciśnięć klatki piersiowej. Pamiętajmy też o ułożeniu poszkodowanego w odpowiedniej pozycji. Leżąc na plecach może on udusić się własnym językiem, dlatego trzeba odchylić głowę do tyłu. W przypadku widocznych ciał obcych wbitych np. w kończyny poszkodowanego nie możemy ich wyjmować, bo doprowadzi to do większego krwawienia.

Widoczne rany zabezpieczamy przez nałożenie opatrunków i użycie bandaża tak, aby zminimalizować upływ krwi. Pamiętajmy też o zasadzie: martwy ratownik, to słaby ratownik. W przypadku możliwego zagrożenia swojego życia, nie podejmujemy ryzyka, które może dla nas zakończyć się tragicznie.

Poprzedni artykułPakujemy się na święta – praktyczne porady przed wyjazdem
Następny artykułKorzyści z zakupów w sieci – poznaj zalety e-aptek!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj