Nietrzymanie moczu to dolegliwość, wokół której narosło wiele mitów. Niektóre z nich są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego nadszedł czas, aby się z nimi rozprawić raz na zawsze! Oto kilka istotnych informacji, które powinien znać każdy, kto zmaga się z NTM!
NTM to choroba – MIT
Nietrzymanie moczu nie jest chorobą. Czym zatem jest? Otóż jest ono objawem, który współtowarzyszy innym schorzeniom i stanom. Przyczyn NTM jest bardzo dużo. I tak może być ono objawem chorób neurologicznych (np. stwardnienia rozsianego), może towarzyszyć zapaleniu pęcherza, świadczyć o chorobach gruczołu krokowego u mężczyzn, o chorobach ginekologicznych u kobiet, może też wskazywać na osłabienie mięśni dna miednicy (np. z powodu nadwagi, ciąży i porodu).
To, że nietrzymanie moczu nie jest chorobą, nie oznacza, że należy je lekceważyć. Wręcz przeciwnie! Trzeba udać się do lekarza, aby ten mógł określić typ NTM i jego przyczynę, a następnie to właśnie ją leczyć.
Nietrzymanie moczu nie pozwala na utrzymanie higieny – MIT
To kolejny bardzo szkodliwy mit, który powoduje, że osoby dotknięte NTM tracą pewność siebie, a niejednokrotnie też całkowicie wycofują się z życia towarzyskiego czy nawet zawodowego. Obawiają się bowiem, że ich krępujący problem ujrzy światło dzienne. Zupełnie niepotrzebnie!
Utrzymanie higieny na wysokim poziomie w przypadku nietrzymania moczu nie jest rzeczą banalną, ale jest jak najbardziej możliwe. Obecnie istnieje wiele specjalistycznych produktów chłonnych, które znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie i pozwalają na pozostanie aktywnym. Są to nie tylko pieluchomajtki czy pieluchy dla dorosłych, z którymi najczęściej kojarzona jest omawiana dolegliwość.
Wspomniane pieluchy dla dorosłych przeznaczone są dla osób ze średnim i ciężkim NTM. Jeśli problem ma mniejsze natężenie, bez przeszkód można sięgnąć po inne środki, jak bielizna chłonna czy wkładki, które gwarantują nie tylko ochronę przed przeciekaniem i nieprzyjemnym zapachem, ale też ogromny komfort i swobodę ruchów. Przy tym są niezwykle dyskretne.
Na nietrzymanie moczu cierpią wyłącznie osoby starsze – MIT
Ludzie młodzi bądź w średnim wieku są zaskoczeni, gdy doświadczają nietrzymania moczu, ponieważ powszechnie przyjęło się, że to dolegliwość, która dotyka wyłącznie osoby starsze. Nie jest to prawda. Choć niewątpliwie na NTM cierpi więcej osób w podeszłym wieku niż młodych, dotyczy ono każdej grupy wiekowej, nawet dzieci.
NTM jest naturalną konsekwencją starzenia się organizmu – MIT
Jak już zostało nadmienione, NTM nie jest chorobą. Nie jest też naturalną konsekwencją starzenia się organizmu. Jeśli wystąpi – bez względu na to, w jakim wieku – oznacza to, że w organizmie zachodzą niekorzystne zmiany, które należy wziąć pod lupę.
Na NTM częściej cierpią kobiety – PRAWDA
NTM może dotknąć każdego, bez względu na płeć i wiek, ale rzeczywiście częściej muszą zmagać się z nim kobiety. Co więcej, prawdopodobieństwo wystąpienia nietrzymania moczu rośnie u kobiet wraz z liczbą ciąż oraz porodów. Ma to ścisły związek z osłabieniem mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy.
Zmiana stylu życia może rozwiązać problem – PRAWDA/MIT
I tak, i nie. To zależy od indywidualnego przypadku. Jednak rzeczywiście nie zawsze konieczne jest długotrwałe leczenie farmakologiczne lub/i operacyjne. Czasem, jeśli NTM nie towarzyszą poważne choroby, wystarczy m.in. uregulowanie masy ciała (nadwaga i otyłość obciążają mięśnie dna miednicy), ograniczenie lub rezygnacja z napojów alkoholowych i zawierających kofeinę, regularne ćwiczenie mięśni Kegla.
NTM oznacza koniec aktywności – MIT
Oczywiście jest to taki sam mit jak ten mówiący o tym, że NTM nie pozwala na utrzymanie higieny. Nie ma nic gorszego niż rezygnacja z dotychczasowego stylu życia i utrata motywacji do działania po stwierdzeniu nietrzymania moczu. Właściwie dobrane produkty chłonne zapewniają ochronę i pełną dyskrecję, dlatego nie ma powodu, dla którego mielibyśmy rezygnować z ulubionych zajęć!