Wybór odpowiedniego laktatora nie jest prostą sprawą. Urządzenia różnią się wielkością, mocą ssania, ilością nakładek, czasem pracy czy systemem odciągania. Nie dziwi więc fakt, że jako przyszła mama masz problem z wyborem urządzenia. Dlatego przygotowaliśmy kilka prostych wskazówek, które mogą pomóc w znalezieniu najlepszego laktatora.
Nie każda mama, która spodziewa się dziecka, musi sięgać po laktator. Jest to urządzenie, które ma wspierać kobiety podczas karmienia piersią, niemniej są panie, które doskonale radzą sobie bez niego. Jeśli jednak potrzebujesz urządzenia do zbierania pokarmu, warto zrobić dokładne rozeznanie i przyjrzeć się dostępnym modelom cenionych marek, np. Lovi. Już na początku przekonasz się, że do wyboru masz laktatory ręczne i elektryczne. Jak więc wybrać ten właściwy?
Po co mi laktator?
Laktator jest świetnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy:
- nie możesz karmić dziecka z różnych powodów – pobytu w szpitalu, przyjmowania leków, niewykształconych lub poranionych brodawek, nieumiejętnego ssania piersi przez niemowlę, lub zwykłej chęci odpoczynku,
- nie masz wystarczającej ilości pokarmu,
- zmagasz się z nawałem mleka lub zapaleniem piersi.
W takich chwilach urządzenie jest niezbędne.
Laktator ręczny czy elektryczny?
Na rynku istnieją dwa rodzaje laktatorów – ręczne oraz elektryczne. Te urządzenia różnią się przede wszystkim ceną oraz efektywnością.
Laktator ręczny to zazwyczaj pompka z przyssawką i butelką. W trakcie naciskania rączki pompki w urządzeniu tworzy się podciśnienie, które wywołuje wypływ mleka z piersi. Pokarm zbiera się w butelce poniżej. To mały i poręczny sprzęt. Sprawdzi się idealnie do pobudzania piersi do produkcji mleka oraz w sytuacjach związanych z nawałem lub zapaleniem piersi.
Jeśli zależy ci na zebraniu dużej ilości pokarmu, będziesz musiała spędzić na jego odciąganiu sporo czasu.
Laktator elektryczny to dużo droższe urządzenie. Różnica cenowa wynika głównie z tego, że urządzenie tego typu jest wyposażone w silniczek, który samodzielnie wytwarza podciśnienie i wyciąga mleko z piersi. Podczas odciągania pokarmu w ten sposób, musisz zadbać tylko o to, żeby przyssawka dokładnie dotykała piersi. Niektóre urządzenia umożliwiają zbieranie mleka bez konieczności trzymania nasadki. To bardzo wygodne rozwiązanie – zwłaszcza jeśli musisz regularnie odciągać pokarm, żeby utrzymać laktację. Laktator elektryczny jest wyposażony w kilka funkcji, dzięki którym można dopasować moc i prędkość zasysania – to pozwala ci pobudzać piersi w różnym rytmie.
Największą zaletą tego sprzętu jest to, że jest dużo bardziej efektywny niż laktator ręczny. Potrafi ściągnąć nawet kilkadziesiąt mililitrów mleka w ciągu kilku – kilkunastu minut. Jest niezbędny w sytuacji, jeśli zdecydowałaś się na karmienie dziecka swoim mlekiem przez butelkę, lub nie masz możliwości osobiście nakarmić malucha.
Wypożycz laktator ręczny i elektryczny
Nie jesteś pewna, czy potrzebujesz laktatora? A może chcesz wypróbować któryś z modeli lub uzyskać dostęp do takiego sprzętu za niewielką opłatą? Ciekawą alternatywą są przyszpitalne wypożyczalnie sprzętu medycznego, w tym laktatorów. Tam możesz uzyskać dostęp do profesjonalnego urządzenia. Musisz tylko kupić te części, które mają kontakt ze skórą i mlekiem, czyli nasadki i butelki.
To jest dobre rozwiązanie, jeśli warunki finansowe nie pozwalają ci na zakup nowego laktatora lub chcesz przetestować różne opcje.