Ładowarki obrotowe – osprzęt dodatkowy

Jedno urządzenie, które z powodzeniem zastępuje cały park maszynowy – o czym mowa? O ładowarce obrotowej. Najczęściej wykorzystuje się ją do podnoszenia i transportu materiałów, ale dzięki dodatkowemu osprzętowi może pełnić inne funkcje. Co warto dokupić do ładowarki, żeby poszerzyć zakres jej zastosowań?

Ładowarki obrotowe nazywane także obrotówkami to rodzaj ładowarek teleskopowych – wózków widłowych specjalizowanych. Tego typu maszyny mają kabinę operatora i wysięgnik osadzone na głowicy, którą da się wykonać obrót o 360 stopni w stosunku do platformy jezdnej. Przeważnie ładowarki obrotowe poruszają się na kołach – wówczas posiadają obydwie osie skrętne lub na gąsienicach. Większość dostępnych na rynku urządzeń wyposażona jest w dwie pary podpór stabilizujących pozwalających na pracę w dowolnym terenie. Charakterystyczna cecha ładowarki obrotowej to duży wysięg. W zależności od modelu wynosi nawet do ponad 40 metrów.

Jakimi dokumentami trzeba dysponować, aby móc obsłużyć tego typu maszynę? Należy mieć uprawnienia w kategorii I WJO dla wózków specjalizowanych ważne przez 5 lat od daty wydania.

Osprzęt do ładowarek obrotowych

Ładowarki teleskopowe obrotowe są wyjątkowo uniwersalne – bardzo łatwo można zmienić ich funkcję dzięki szerokiej ofercie osprzętu dodatkowego. W zależności od potrzeb ładowarkę uzupełnia się o haki, żurawiki, łyżki, wyciągarki, platformy, platformy z żurawiem oraz przyssawki. Haki pozwalają na podnoszenie ładunków o wadze nawet do 6000 kg. Żurawiki wykorzystuje się do zwiększenia maksymalnego wysięgu bocznego urządzenia, a dodatkowo ten element umożliwia unoszenie materiałów na zawiesiach różnego typu. Łyżki dołączane do ładowarek mogą mieć pojemność nawet do 3000 litrów i zamykanie hydrauliczne. W niektórych branżach przydają się również wyciągarki pozwalające na podnoszenie oraz przenoszenie materiałów o łącznej masie do 6000 kg.

Jeżeli chce się wykorzystywać ładowarkę obrotową jako sprzęt do pracy na wysokościach, można dokupić do niej platformę roboczą o udźwigu do 1000 kg i długości do 6,5 m. Dzięki takim wymiarom da się wynieść w górę jednocześnie kilka osób, które mają wykonywać np. prace konserwacyjne czy budowlane.

Ostatnim rodzajem osprzętu dodatkowego są podnośniki próżniowe. Do czego się przydają? Przede wszystkim do podnoszenia szyb, płyt kartonowo-gipsowych oraz warstwowych.

Gdzie kupić albo wynająć ładowarki obrotowe? Sprawdź ofertę producenta: http://magnith.pl

Parametry ładowarek obrotowych

Przy wyborze ładowarki obrotowej trzeba pamiętać, że maszyny mogą mieć różne parametry – chodzi przede wszystkim o udźwig i wysokość, na którą podnoszą materiały. Jeżeli mowa o udźwigu, najmniejsze ładowarki np. marki Magni unoszą do 4 t, zaś większe modele do 6 t. Wysokość podnoszenia waha się od 17,5 m do prawie 46 m, żeby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Co ważne, wszystkie ładowarki obrotowe włoskiej firmy wyposażone są w napęd 4×4 i system poruszania się tak zwanym trybem kraba tak, aby osiągać maksymalną stabilność na każdym terenie.

Poprzedni artykułSalon samochodowy – co sprawdzić przed odbiorem auta?
Następny artykuł10 mitów na temat karmienia piersią

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj