Kupujesz auto na kredyt? Skorzystaj z naszych pięciu rad!

Dla wielu Polaków kredyt samochodowy to jedyna szansa na wymianę pojazdu na nowy. Rzadko kto finansuje zakup za gotówkę – nawet, jeśli dysponuje odpowiednią kwotą. Aby jednak taki sposób finansowania był opłacalny, warto pamiętać o kilku kwestiach. Co jest ważne? Trzymaj się naszych wskazówek, a kredyt na samochód faktycznie będzie opłacalny.

Wybór przypadkowej oferty – to częsty błąd popełniany przy wyborze pożyczki samochodowej. Wynika to m.in. z pośpiechu, podejmowania decyzji pod wpływem chwili, przywiązania do konkretnego banku. W efekcie kredyt może być nawet kilkadziesiąt złotych droższy od najtańszej oferty. Można jednak tego uniknąć…

1. Określ swoje finansowe potrzeby

Zacznij od określenia tego, jak duży ma być kredyt samochodowy. Ile jesteś w stanie przeznaczyć na zakup pojazdu? Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę nie tylko swoje potrzeby, ale również sytuację materialną – z uwzględnieniem przyszłości.

2. Porównaj dostępne oferty

Kredyt kredytowi nierówny, dlatego nie warto decydować się na przypadkową ofertę. Porównaj dostępne rozwiązania, aby dotrzeć do atrakcyjnych kredytów samochodowych.

Na co zwracać uwagę? Znaczenie mają m.in. takie parametry jak:

  • wysokość wkładu własnego – im niższy, tym mniej pieniędzy potrzebujesz do uruchomienia kredytu
  • wysokość miesięcznej raty – im niższa, tym będzie stanowić mniejsze obciążenie domowych finansów
  • czas trwania umowy – im dłuższy, tym niższej raty możesz się spodziewać
  • RRSO – rzeczywista stopa oprocentowania informuje o odsetkach oraz kosztach pozaodsetkowych, czyli całkowitej kwocie do zapłaty.

Pamiętaj, aby nie ograniczać się wyłącznie do swojego banku. Warto zweryfikować konkurencję – być może właśnie ona zaproponuje lepsze warunki kredytu na samochód?

Przykładem elastycznej formy finansowania jest Kredyt SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w Toyota Banku. Na jego korzyść przemawiają m.in.: niskie miesięczne raty, umowa trwająca 3-4 lata z opcją wymiany pojazdu na nowy (bez angażowania środków własnych), atrakcyjne oprocentowanie od 5,49% (RRSO 8,41%).

3. Skorzystaj z możliwości odroczenia spłaty w okresie pandemii

Niektóre banki dają możliwość odroczenia spłaty zobowiązania w związku z pandemią, tj. kilku pierwszych rat. Takie rozwiązanie pozwoli na przygotowanie budżetu do miesięcznych wydatków, co jednocześnie zwiększy prawdopodobieństwo terminowej spłaty.

Pamiętaj! Wybierz taką ofertę, w której odroczenie płatności rat nie wpływa na zwiększenie kosztów kredytowych. Deklaruje to m.in. Toyota Bank.

4. Wybierz kredyt samochodowy a nie gotówkowy

Bierzesz pod uwagę nie tylko kredyt samochodowy, ale również gotówkowy? Pozostań lepiej przy tej pierwszej opcji – szczególnie, jeśli zależy Ci na niższych kosztach.

Kredyty gotówkowe są z reguły droższe niż kredyty samochodowego, dlatego istnieje duże ryzyko, że zapłacisz znacznie więcej. Co prawda dzięki temu możesz sfinansować dowolny pojazd i jeszcze uzyskać dodatkową gotówkę, jednak może się to wiązać z dużo wyższą ratą.

5. W razie problemów z terminową spłatą, mów o tym otwarcie

Przejściowe problemy finansowe mogą zdarzyć się każdemu. Jeśli spłacasz kredyt samochodowy, nie możesz unikać odpowiedzialności. Należy jak najszybciej poinformować bank o zaistniałej sytuacji i skorzystać np. z wakacji kredytowych oraz innych zaproponowanych rozwiązań.

„Chowając głowę w piasek”, narażasz się na dodatkowe koszty oraz… negatywną historię kredytową.

Poprzedni artykułSposoby na oddzielenie kuchni od salonu
Następny artykułNajnowsze trendy jubilerskie w obrączkach ślubnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj