Kupno mieszkania – porady

Zakup mieszkania to poważna decyzja, która musi być dokładnie przemyślana. Większość na własne „M” pozwala sobie raz w życiu, co gorsza – często korzystając z kredytu hipotecznego. Jak zatem przygotować się do zakupu mieszkania i na co zwrócić uwagę, aby mieć świadomość dobrze zainwestowanych pieniędzy?

Co sprawdzić w interesującym nas mieszkaniu?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy oglądać interesujące mieszkanie, zawsze umawiaj się na wizyty za dnia. Światło słoneczne ukazuje wszystkie atuty mieszkania, ale też jego niedoskonałości. Łatwiej wówczas zauważyć nierówności na ścianach, plamy na parkiecie czy zarysowane szyby.

Najlepiej jeszcze przed wizytą opracuj plan oglądania wybranego lokalu mieszkalnego. Nie ma tu jednej, najlepszej kolejności. Ważne natomiast, aby podczas oglądania mieszkania przyjrzeć się najważniejszym jego punktom – ścianom, podłogom, oknom, balkonom, ewentualnie również wentylacji i klimatyzacji. Sprawdź też instalacje – elektryczną i kanalizacyjną, stan techniczny armatury, a nawet widok z okien. Zawsze zapytaj o piwnicę, komórkę lokatorską czy garaż.

Jeśli decydujesz się na mieszkanie od dewelopera, z reguły nie będziesz mieć zastrzeżeń do jakości wykonania i wykończenia mieszkania. Dokładniejszych oględzin wymagają mieszkania z rynku wtórnego.

Lokalizacja mieszkania – centrum czy przedmieścia?

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze mieszkania jest jego lokalizacja. Jeśli chcesz mieszkać w mieście, co jest dużym atutem na przykład z uwagi na pracę zawodową, wybierz mieszkanie w centrum lub na przedmieściach.

Oba rozwiązania mają swoje atuty. Zaletą mieszkania na przedmieściach jest mniejsze natężenie ruchu i hałasu, a często również czystsze powietrze. Z reguły na obrzeżach miasta jest też bezpieczniej, choć wszystko zależy od miasta, w którym chcemy zamieszkać.

Dużym atutem takiego wyboru są niższe ceny. Dobrze widać to na przykładzie województwa łódzkiego. Nowe mieszkania w Łodzi położone w centrum są droższe od lokali mieszkalnych zlokalizowanych na przedmieściach. Podobną regułę widać w innych miastach w Polsce, choć wcześniej zorientuj się w lokalnym rynku mieszkaniowym.

Minusem takiej lokalizacji jest odległość od centrum, a co za tym idzie urzędów, miejsc kultury czy pracy. Dlatego nierzadko wiąże się to ze stratą nawet kilkudziesięciu minut dziennie na dojechanie do centrum i powrót.

Nie jest to regułą, ale najczęściej mieszkania na obrzeżach i przedmieściach wybierają rodziny z dziećmi lub seniorzy. Młodsi, zwłaszcza aktywni single i osoby dopiero zaczynające swoją ścieżkę zawodową, wolą mieszkać blisko centrum.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie

Jeśli nie masz uwag, cena jest odpowiednia i jesteś zdecydowany na zakup mieszkania, zrób to z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Koniecznie sprawdź stan prawny nieruchomości, prosząc właściciela o akt notarialny kupna mieszkania oraz wypis z księgi wieczystej. Przyda się też zaświadczenie o braku zaległości czynszowych, czy potwierdzenie, że mieszkanie nie jest obciążone tzw. prawem dożywocia.

Pamiętaj, że sytuacja prawna każdego lokalu może być inna. Jako że większość z nas nie ma wystarczającej wiedzy, aby sprawdzać dokumenty nieruchomości, najbezpieczniej skorzystać tutaj z pomocy pośrednika czy notariusza. Jeśli podpisujesz umowę przedwstępną, właściciel z pewnością będzie żądać zaliczki lub zadatku. Mimo iż często oba te terminy są używane zamiennie, przynoszą inne skutki prawne w przypadku niedotrzymania warunków umowy.

Przy zadatku, jeśli jedna ze stron nie dotrzymała warunków umowy, druga może od niej odstąpić i zachować zadatek. Klient, który sam go wpłacił, w przypadku, kiedy to on zostanie pokrzywdzony, może żądać 2-krotności wysokości wpłaconego zadatku. Dla kupujących ma to takie znaczenie, że w razie odstąpienia od umowy z winy klienta, deweloper zatrzyma jego zadatek. Wręcz przeciwnie jest z zaliczką – ta jest bowiem zwracana kupującemu.

Z kolei już po zakupie mieszkania pamiętaj o dopełnieniu formalności w spółdzielni mieszkaniowej i w zakładach – energetycznym i gazowniczym. Jak widzisz, do zakupu mieszkania musisz podejść na chłodno. Zawsze zakup nieruchomości pochłania dużo środków finansowych, a więc niech to będzie dobrze przemyślana decyzja.

Materiał powstał we współpracy z portale RynekPierwotny.pl

Poprzedni artykułAkwarystyka słodkowodna – hobby dla każdego?
Następny artykułJak i gdzie przechowywać olej przepracowany?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj