Kto powinien korzystać z fizjoterapii?

Fizjoterapia jest sposobem na przywrócenie lub poprawę sprawności fizycznej po urazach i chorobach. Z pomocy fizjoterapeuty korzystają często również osoby zdrowe, które chcą rozwijać zdolności ruchowe, sportowcy oraz dzieci i dorośli z wadami postawy. Kiedy warto skorzystać z dobrodziejstw fizjoterapii?

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia jest dziedziną medyczną będącą jednym z elementów rehabilitacji, choć pojęcia te często używane są zamiennie. Główną różnicą między nimi jest zakres działań. Rehabilitacja ma na celu pełne przywrócenie człowieka do zdrowia poprzez stosowanie metod psychologicznych i fizycznych. Fizjoterapia z kolei skupia się na kondycji fizycznej pacjenta i jej poprawie poprzez zastosowanie reaktywności organizmu na bodźce.

Jakie problemy pomaga leczyć fizjoterapia?

Do fizjoterapeuty najczęściej zgłaszają się osoby cierpiące z powodu zaburzeń pracy narządów ruchu będących wynikiem urazu, procesu starzenia organizmu, czy też czynników środowiskowych. Specjaliści tej dziedziny pomagają także powrócić do zdrowia pacjentom po urazach czaszkowo-mózgowych i udarach. Bardzo dużą grupę osób korzystających z fizjoterapii stanowią pacjenci zmagający się z chronicznym bólem, przede wszystkim kręgosłupa lub stawów. Fizjoterapeuta zajmuje się też profilaktyką i leczeniem wad postawy, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci.

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to samodzielny zawód medyczny. W Polsce wykonują go osoby, które ukończyły studia magisterskie, licencjackie lub podyplomowe (czteroletnie) o kierunku fizjoterapia lub rehabilitacja ruchowa. Fizjoterapeuta może, lecz nie musi być lekarzem. Zadanie tego specjalisty polega przede wszystkim na rozwijaniu, utrzymywaniu i przywracaniu pacjentom zdolności ruchowych oraz funkcjonalnych.

Jakie metody stosowane są fizjoterapii?

Podstawowym elementem fizjoterapii jest wykorzystywanie naturalnych reakcji organizmu na bodźce zewnętrzne, takie jak prąd, zimno, ciepło, dźwięk, światło, pole magnetyczne, wodę, dotyk i przede wszystkim ruch. Na tych elementach opierają się wszystkie stosowane w fizjoterapii metody. Dobór sposobu leczenia leczenia zależy przede wszystkim od rodzaju schorzenia. Podstawowe techniki fizjoterapeutyczne to masaż, kinezyterapia (terapia ruchem), fizykoterapia (leczenie zimnem, dźwiękiem, prądem elektrycznym, laserem, czy też za pomocą pola magnetycznego) oraz hydroterapia (terapia z użyciem wody). Wszystkie te metody wykazują dużą skuteczność w walce z bólem i pomagają zwiększyć sprawność chorego.

Poprzedni artykułOlejki w pielęgnacji twarzy i ciała
Następny artykułLicówki – czy warto je założyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj