Korzystanie z zanieczyszczonej klimatyzacji szkodzi zdrowiu. Dlaczego?

Bardzo dużo osób ignoruje fakt, że klimatyzacja samochodowa wymaga serwisowania. Niewielu wie jakie zagrożenie może nieść za sobą oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. A przebywanie w takim pojeździe może skutkować szeregiem chorób.

Jak mówią przepisy?

Parowniki oraz filtry klimatyzacji to części, które występują w niemal każdym typie klimatyzacji. Ze znaczącą ilością zanieczyszczeń nasz organizm poradzi sobie bez większego problemu, jednak w takiej sytuacji jedynie drobne osłabienie układu immunologicznego może prowadzić do poważnych chorób. Wiedza jest tutaj niezwykle ważna, bez niej możemy ignorować schorzenia, które są niezwykle groźne. Co najgorsze, poza placówkami zdrowotnymi w polskim prawie nie ma obowiązku czyszczenia klimatyzacji. Państwowy Zakład Higieny mówi jednak, że brak serwisu klimatyzacji prowadzi do niebezpieczeństwa.

Co nam grozi?

Oczywiście część chorób nie zagraża bezpośrednio życiu, jednak ma znaczący wpływ na jego stan. Więc z jakimi schorzeniami możemy mieć do czynienia poprzez użytkowanie zanieczyszczonej klimatyzacji?

  • Zakażenia bakteriami. Lekarze mówią, że nawet połowa populacji może być nosicielem gronkowca. Jest to paciorkowiec, który nie daje żadnych objawów, jednak podczas osłabienia organizmu może prowadzić do zapalenia płuc, opon mózgowych, a nawet wsierdzia. W zdecydowanej większości przypadków do zakażenia dochodzi poprzez systemy klimatyzacyjne.
  • Alergie. Na przestrzeni ostatnich lat lekarze zanotowali spory wzrost alergików. Według szacowań około 30 procent ludzkości ma taki problem. Najpopularniejszymi alergenami są kurz, pyłki roślin i roztocza. W wilgotnym środowisku, które jest spotykane w klimatyzacjach, takich mikroelementów nie brakuje. Mogą one mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia.
  • Grypa. Niezwykle podobna do przeziębienia, lecz dużo bardziej gwałtowna. W większości przypadków do czynienia mamy z bólami głowy, mięśni czy silnym kaszlem. Wirusy są bardzo często spotykane w klimatyzacjach.

W celu zapobiegania tym chorobom musimy zatroszczyć się o systematyczną wymianę filtrów. W przypadku pomieszczeń powinniśmy to robić raz na pół roku, kiedy mówimy o aucie – to jesienią oraz wiosną. Musimy także pamiętać o ozonowaniu wnętrza auta i układu klimatyzacji. Do tego przyda się serwis klimatyzacji samochodowej. Kraków i inne duże aglomeracje oferują mnóstwo dobrych mechaników.

Poprzedni artykułWycięcie migdałków – kiedy jest konieczne? Czemu częściej chorują dzieci niż dorośli?
Następny artykułCzy zima to dobry czas na odchudzanie? Wyjaśniamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj