Kłopoty z uzyskaniem należnego odszkodowania z OC sprawcy

Wypadki, kolizje, stłuczki to niestety codzienność na naszych drogach. W takiej sytuacji za szkody odpowiada osoba, która jest winna powstałemu zdarzeniu. Po ustaleniu sprawcy, kolejnym krokiem jest wypłacenie należnego odszkodowania. I tutaj bardzo często pojawiają się kłopoty.

Uzyskanie odszkodowania z polisy sprawcy nie zawsze jest takie proste. Są sytuacje, gdy pojawiają się problemy. Pierwszym problem może być brak ubezpieczenia. W takim przypadku wypłaca nam odszkodowanie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W późniejszym postępowaniu Fundusz Gwarancyjny ściąga całość odszkodowania od osoby, która jest odpowiedzialna za wypadek.

Kolejne problemy mogą pojawić się w ustaleniu wysokości odszkodowania. Towarzystwa ubezpieczeniowe niejednokrotnie dążą do zaniżenia kwot odszkodowania i ociągają się. Takie sytuacje mają miejsce bardzo często, zatem dobrze jest dochodzić swoich roszczeń z pomocą adwokata lub przynajmniej doświadczonego w tej materii windykatora, który nie pozwoli na zbyt niskie ustalenie odszkodowania.

Ostatni przypadek, kiedy mogą wystąpić kłopoty z odszkodowaniem to moment wypłacenia należności. Według zasady towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na wypłacenie odszkodowania. W niektórych przypadkach, kiedy konieczne jest zebranie dodatkowych dokumentów okres ten jest wydłużony o kolejne 14 dni. Bardzo często zakłady ubezpieczeniowe wykorzystują ten zapis i dążą do opóźnienia wypłacenia należnego odszkodowania z OC sprawcy. W takich sytuacjach mamy prawo złożyć pismo ze skargą oraz żądać wypłacenia odszkodowania w trybie natychmiastowym wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

Są to trzy najczęstsze przypadki, jakie mają miejsce, kiedy chcemy uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia sprawcy wypadku. Warto jednak walczyć o to, co nam się należy. Niezbędne jest zgromadzenie dokumentów, które pomogą i przyśpieszą cały proces uzyskania odszkodowania.

Jeśli zależy nam na szybkim i bezproblemowym przebiegu sprawy to, jak już wspomniano, warto rozważyć poszukanie adwokata lub windykatora, który wszelkie formalności załatwi za nas, a jego znajomość litery prawa oraz doświadczenie spowoduje, że towarzystwo ubezpieczeniowe chętniej zacznie współpracować i szybciej wypłaci odszkodowanie.

Konsultacja: właściciel serwisu windykacyjnego pamietnikwindykatora.pl

Poprzedni artykułW jakich zbiornikach najlepiej sprawdzają się włazy owalne?
Następny artykułCzy kierować się tylko ceną przy zakupie lawety lub autolawety?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj