Kiedy wykonać przegląd techniczny budynku?

Zgodnie z przepisami przegląd techniczny budynku jest obligatoryjny. Zlekceważenie tego obowiązku naraża nas na grzywnę w wysokości 5000 zł. W niektórych przypadkach może skończyć się karą ograniczenia lub pozbawienia wolności. Dodatkowo pojawia się problem z uzyskaniem odszkodowaniem w razie wystąpienia szkody. Podpowiadamy, jak często należy wykonywać kontrole obiektu, aby uniknąć nieprzyjemności!

Przegląd techniczny budynku – o czym warto pamiętać?

Okresowa kontrola nieruchomości powinna być przeprowadzona przez inspektora, który posiada odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Przegląd techniczny budynku polega na sprawdzeniu, czy nadaje się on do bezpiecznego użytkowania, nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, np. wichury, czy silnych lub długotrwałych opadów. Częstotliwość wykonywania kontroli zależy od jej zakresu.

Pożar jest jedną z najczęstszych katastrof, zaraz obok powodzi. Aby zminimalizować ryzyko, powinniśmy regularnie czyścić przewody kominowe i zadbać o sprawną wentylację. Możemy zrobić to samodzielnie, ale warto skorzystać z pomocy fachowca. Minimum raz na 12 miesięcy należy sprawdzić instalację gazową i przewody kominowe. Nie wystarczy jednak dokonać przeglądu, oprócz tego musimy złożyć protokół do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). To jeden z obowiązków kominiarza, który w ten sposób potwierdza sprawdzenie przewodów kominowych.

Coroczna kontrola obiektu – co obejmuje?

Ustawodawca nakłada na właścicieli lub zarządców obiektów obowiązek regularnego sprawdzania elementów narażonych na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych i czynników wynikających z normalnej eksploatacji nieruchomości. To oznacza, że coroczny przegląd techniczny budynku obejmuje ocenę:

  • przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych,
  • urządzeń i instalacji służących ochronie środowiska,
    • filtrujących lub wygłuszających,
    • wykorzystywanych do gromadzenia i oczyszczania ścieków,
    • stosowanych do tymczasowego przechowywania odpadów stałych.

Rzeczoznawca budowlany przypomina, że odstęp między bieżącą kontrolą a przeglądem wykonywanym w roku ubiegłym może wynosić więcej niż 365 dni. Ważne jest, aby przeprowadzić go w danym roku kalendarzowym. Przegląd techniczny budynku mieszkalnego jednorodzinnego należy wykonać do 31 maja. W przypadku obiektów wielkopowierzchniowych (powyżej 2000 m2) obowiązują dwa terminy: do 31 maja i do 30 listopada.

5-letni przegląd budynku – jak wygląda?

Właściciele i zarządcy obiektów powinni także pamiętać o kontrolach okresowych wykonywanych raz na 5 lat. Taki przegląd techniczny budynku ma na celu ocenę stanu technicznego i przydatności do użytkowania. Ekspert budowlany zwraca również uwagę na estetykę nieruchomości i jej otoczenia. Specjalista sprawdza:

  • elementy obróbki blacharskiej i odwodnienia,
  • instalację elektryczną, piorunochronną, centralnego ogrzewania i kanalizacyjną,
  • przewody kominowe,
  • pokrycie dachowe,
  • balkony, loggie, balustrady i pozostałe elementy zewnętrzne,
  • elewację,
  • zabezpieczenia przeciwpożarowe,
  • przejścia przyłączy instalacyjnych przez ściany.

Wspomniane przeglądy (coroczne i pięcioletnie) dotyczą sytuacji standardowych. Warto jednak pamiętać o przeprowadzeniu kontroli po każdym incydencie wywołanym przez warunki atmosferyczne lub działalność człowieka. To oznacza, że pomoc rzeczoznawcy budowlanego jest niezbędna po wichurze, wybuchach sejsmicznych, powodzi, czy pożarze. Specjalista stwierdzi, czy doszło do uszkodzenia nieruchomości.

Przegląd techniczny budynku – koszty

Cena zależy w dużej mierze od powierzchni użytkowej budynku, zakresu kontroli i regionu. Mieszkańcy domów wielorodzinnych także ponoszą koszty kontroli, ponieważ wliczane są one do czynszu. Pamiętajmy jednak, że cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem wyboru rzeczoznawcy. Zanim zlecimy przegląd techniczny budynku, sprawdźmy, czy wybrana osoba ma do tego odpowiednie uprawnienia.

Kontroli instalacji gazowej może dokonać wyłącznie specjalista dysponujący świadectwem kwalifikacyjnym wydawanym zarówno w zakresie dozoru, jak i eksploatacji. Z kolei okresowe przeglądy systemów kominowych wykonuje kominiarz z uprawnieniami mistrza. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości należy je jak najszybciej usunąć. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo użytkowników, mienia i środowiska naturalnego.

Poprzedni artykułPozycjonowanie strony za darmo – jak to zrobić dobrze?
Następny artykułEstrogeny i progesteron- jak wpływają na cykl menstruacyjny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj