Jakie implanty zębowe są dostępne na rynku? Jakie wybrać?

Implantem nazywamy sztuczne uzębienie. Stanowią je protezy dentystyczne, które z powodzeniem mogą zastąpić braki bądź też odbudować częściowo uszkodzone zęby. Produkty te zawierają sztuczny korzeń oraz koronę najczęściej wykonaną z tytanu. Założone w odpowiedni sposób nie powinny różnić się od pozostałego uzębienia strukturą, a także kolorem.

Rodzaje dostępne na rynku

Korzeń zęba wykonany jest z tytanu, natomiast jego korona może być zbudowana z:

  • metalu, a dokładnie kilku stopów. Rozwiązanie to nie jest bardzo kosztowne, jednak taki ząb wyróżnia się na tle pozostałych.
  • akrylu, który pomimo dużego podobieństwa kolorystycznego do naturalnego uzębienia jest mało wytrzymały, co negatywnie wpływa na wydajność tego materiału.
  • porcelany, będącej drogim wydatkiem, jednak spełniającym się bardzo dobrze w swojej roli. Ceramiczna korona jest bardzo trwała, a także niezwykle estetyczna.
  • cyrkonu, zapewniającego wysoką odporność przed działaniem czynników zewnętrznych.

Jak przebiega zabieg?

Na początku powinniśmy znaleźć odpowiedniego specjalistę. Na szczęście oprócz dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, gabinety wykonujące tego typu usługi znajdują się również w mniejszych miejscowościach. Sam proces składa się z trzech faz:

  1. Wszczepienie implantu – wykonywane poprzez wywiercenie w kości szczęki luki o odpowiednich rozmiarach, w którą zostanie zamontowany sztuczny ząb. Zabieg odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, trwa od 30 minut do 2 godzin. Potem powstała rana jest zszywana, a następnie poddawana osteointegracji przez następne miesiące.
  2. Odsłonięcie – po nacięciu fragmentu błony śluzowej znajdującej się obok implantu lekarz wkręca śrubę odpowiadającą za szybszą regenerację błony, a także ukształtowanie dziąsła.
  3. Wbudowanie – po ustaleniu koloru korony lekarz zakłada implant, a także informuje pacjenta o prawidłowej higienie uzębienia i diecie pozabiegowej.

Powikłania

Implantologia zębów to stosunkowo nowy dział, niosący za sobą niewielkie ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów. Najczęściej spotykane są bóle po ustąpieniu środków znieczulających, a także opuchlizna i siniaki. Jednakże są one naturalnymi reakcjami organizmu, z którymi możemy uporać się stosując leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Skutkami ubocznymi, z jakimi powinniśmy zwrócić się bezpośrednio do lekarza są natomiast stan zapalny, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych oraz krwawienie z zęba.

Poprzedni artykułJak zabezpieczyć drzewka owocowe przed mrozami? Sprawdź!
Następny artykułTanie dywany? To możliwe!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj