Jakie drzewka owocowe najlepiej nadają się do małego ogrodu?

Wśród miłośników drzewek owocowych są również właściciele małych działek, gdzie bardzo trudno założyć sad z prawdziwego zdarzenia. Nikt jednak nie powiedział, że trzeba całkowicie rezygnować z marzeń o owocowych drzewkach w przydomowym ogrodzie. Wiele badań i prób sadowników poskutkowało wyhodowaniem odmian drzew owocowych, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Na dodatek owoce smakiem i wyglądem, nie ustępują tym z wysokich odmian.

Karłowe odmiany drzewek owocowych

Tak się składa, że prawie każde drzewo owocowe ma swój zminiaturyzowany odpowiednik. Mając do zagospodarowania mniejszą działkę, wcale nie trzeba ograniczać swoich planów dotyczących różnorodności drzewek owocowych. W dobrych sklepach z sadzonkami, np. KrzewyDrzewa, można zakupić prawie każde drzewko owocowe, które nie ma wymagań dotyczących dużej przestrzeni. Na dodatek nie będzie zbyt wysokie, co umożliwi zbiór bez wchodzenia na wysoką drabinę.

Drzewa karłowe osiągają od 2 metrów do 3,5 metrów wysokości, a większość gałęzie rosną w kierunkach bocznych. Rozmiar drzewka zależy od podkładki, na jakiej zostało zaszczepione. Podkładki karłowe i półkarłowe pozwalają na zasadzenie wielu odmian na stosunkowo małym obszarze. Okazy szczepione na podkładce super karłowej pozwala zasadzić drzewko nawet w donicy.

Drzewka karłowe szybko wchodzą w okres owocowania. W ofertach sklepów ogrodniczych można spotkać wiele odmian jabłoni, śliw, grusz, czereśni a nawet pigwowca. Małe rozmiary drzewek są udogodnieniem przy zbiorach, gdzie nie trzeba wchodzić na dużą drabinę, tylko wystarczy niewysokie podwyższenie. Na wiosnę przy zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak przycinanie, jest wygodny dostęp do wszystkich konarów.

Drzewka kolumnowe

Są to odmiany drzew owocowych, które kształtem przypominają kolumnę. Nie są zbyt wysokie i nie rozrastają się na boki. Rozłożystość korony to tylko około 80 centymetrów. Takie odmiany cieszą się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród właścicieli niewielkich ogródków i tarasów. Ich zaletą jest fakt, że można je sadzić nawet w odległości jednego metra od siebie. Oprócz walorów polegających na sporej ilości owoców, mogą mieć jeszcze funkcję ozdobną, co widać zwłaszcza w okresie kwitnienia i owocowania.

Drzewka kolumnowe bez problemu można posadzić w większej donicy i umieścić je na balkonie czy przydomowym tarasie. W takim jednak wypadku należy drzewko dosyć dobrze nawozić ze względu na ograniczoną ilość substancji odżywczych w donicy.

Drzewka kolumnowe z powodu swojej oryginalnej urody nadają się nie tylko do typowego ogrodu czy sadu, ale również do ozdobienia przestrzeni o charakterze rekreacyjnym. Wtedy do funkcji ozdobnej można dodać możliwość corocznego owocobrania.

Poprzedni artykułJak wybrać dobry szampon do włosów?
Następny artykułDuże pareo – jak je nosić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj