Jakie badania są wykonywane przed rozpoczęciem procedury in vitro?

Zapłodnienie pozaustrojowe in vitro jest najskuteczniejszą metodą wspierania rozrodu i radzenia sobie z problemem niepłodności. Żeby para została jednak zakwalifikowana do podjęcia próby zapłodnienia in vitro, koniecznie najpierw oboje partnerów musi się poddać badaniom diagnostycznym, które pozwolą lekarzom określić przyczyny powstania u nich problemów z zajściem w ciążę oraz określić jak dużą pacjenci będą mieli szansę na zajście w ciążę z zastosowaniem in vitro.

Dlaczego in vitro jest tak często wykorzystywane w leczeniu niepłodności?

Ponieważ metoda ta daje po prostu najlepsze rezultaty. Niepłodność to coraz częściej występujący problem. Według badań problemy z zajściem w ciążę może mieć już nawet 15 proc. par w wieku rozrodczym. In vitro nie jest co prawda pierwszym wyborem w trakcie leczenia i pomocy parom w doprowadzeniu do zajścia w ciążę, ale w wielu przypadkach może to być dla nich tak naprawdę jedyną realną szansą. W Polsce niestety in vitro nie jest refundowane przez NFZ, ale na szczęście na terenie całego kraju działa wiele programów samorządowych, które gwarantują np. bezpłatne in vitro dla mieszkańców Warszawy, Krakowa czy Wrocławia. Żeby móc skorzystać z takich programów, niezbędne jest jednak najpierw poddanie się badaniom.

Jakie jest znaczenie badań poprzedzających in vitro?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Ośrodka Leczenia Niepłodności Oviklinika w Warszawie: Decydując się na podjęcie próby doprowadzenia do zajścia w ciążę poprzez zastosowanie zapłodnienia pozaustrojowego in vitro pary muszą się najpierw poddać odpowiednim badaniom, które nie tylko pozwolą określić to jak duża jest u nich szansa powodzenia in vitro, ale także, które są niezbędne do zakwalifikowania pary do samej procedury. Czasami bowiem przyczyny niepłodności są bardziej skomplikowane i poważne i w takich przypadkach, żeby można było zastosować in vitro niezbędne może być też skorzystanie z banku nasienia i komórek jajowych, a na to nie każda para jest skłonna się zgodzić. Dokładny zakres wykonywanych zabiegów przed in vitro różni się oczywiście u kobiet i u mężczyzn. Pacjenci otrzymują pełną listę niezbędnych do wykonania zabiegów jeszcze podjęciem ostatecznej decyzji o tym, czy na pewno chcą spróbować w taki sposób poradzić sobie ze swoim problemem.

Jakie badania diagnostyczne są wykonywane przed in vitro u kobiet?

Badanie wstępne przed rozpoczęciem procedury in vitro powinny być wykonane nie prędzej niż pół roku przed planowanym terminem zabiegu. W ramach badań wstępnych u kobiet wykonuje się przede wszystkim badania hormonalne, które pozwalają na określenie stężenia hormonów FSH i estradiolu we krwi, wymaz z pochwy, który pozwala na dokonanie oceny stanu bakteriologicznego oraz USG jajników. Ważne jest także wykonanie badania krwi w celu oznaczenia grupy krwi oraz wykluczenia ewentualnych infekcji wirusowych, przede wszystkim wirusowego zapalenia wątroby typu B i C.

Jakie rodzaje badań wykonuje się u mężczyzn?

W przypadku mężczyzn najważniejszym badaniem, jakie jest wykonywane przed rozpoczęciem procedury zapłodnienia in vitro jest badanie nasienia. Wykonuje się je w celu stwierdzenia, czy z nasienia pacjenta będzie można wyodrębnić niezbędne do zapłodnienia in vitro plemniki, które charakteryzują się prawidłową budową. To nie jest jednak jedyne badanie diagnostyczne. Także u panów przeprowadzane są badania krwi w celu oznaczenia grupy krwi i wykluczenia infekcji wirusowych. Jeżeli wcześniejsze wyniki badania nasienia nie są zbyt dobre, niezbędne jest także badanie kariotypu, czyli badanie genetyczne, które służy ocenie liczby i struktury chromosomów.

Poprzedni artykułWindows 10 czy Android – tablet z którym systemem wybrać?
Następny artykułJak dobrać bramę do garażu dwustanowiskowego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj