Polska to kraj mający do zaoferowania naprawdę wiele wszystkim turystom, niezależnie od ich preferencji w zakresie spędzania wolnego czasu. Góry, morze i jeziora, duże miasta z zabytkową architekturą oraz niewielkie miejscowości pozwalające na bliskość z naturą – wszystko to czeka na tych, którzy zdecydują się spędzić urlop w kraju nad Wisłą. Zanim jednak spakujesz plecak lub walizkę i wyruszysz w podróż, przeczytaj nasz krótki poradnik, w którym podpowiadamy, jak zaplanować wakacje, by w pełni wykorzystać dostępne możliwości.
W górach, w mieście czy nad morzem — jak zaplanować cel podróży?
Planowanie idealnych wakacji warto rozpocząć od określenia celu podróży. Jak wiadomo, będzie on w znacznej mierze zdeterminowany indywidualnymi preferencjami uczestników wyjazdu, ale również i ich budżetem, który należy sprecyzować już na wstępnie, by uniknąć wszelkich niedomówień. Na szczęście Polska oferuje cały wachlarz możliwości zarówno tym, którzy wolą zdobywać kolejne szczyty, jak i tym, dla których najważniejsze będzie odkrywanie ciekawych miejsc czy zabytków, a w końcu również i dla osób, chcących oderwać się od miejskiego szumu, szukając nieco wytchnienia na łonie przyrody.
Mazurskie jeziora z zapleczem rekreacyjnym, bałtyckie plaże, rozgrzane ciepłem promieni słonecznych, zabytkowe kamienice na krakowskim rynku czy cisza górskich szlaków – wszystko to czeka na turystów, którzy chcą wyruszyć w fascynującą podróż po kraju, pełnym atrakcji.
Gdzie szukać najlepszych noclegów?
Zanim jednak wyruszysz w wybranym kierunku, warto poświęcić nieco czasu na wybór odpowiedniego noclegu. Niezwykle pomocne w tym zakresie mogą okazać się różnego rodzaju rankingi, prezentujące obiekty, wysoko oceniane przez dotychczasowych gości. Doskonałym przykładem będzie Ranking hoteli w Polsce – Lista Top 10, zamieszczony na proponowanej stronie internetowej i zawierający kilka godnych polecania obiektów noclegowych w różnych częściach naszego kraju. Korzystając z niego, można w pełni dopasować wybrany hotel do własnych preferencji. Podejmując ostateczną decyzję, należy zwrócić szczególną uwagę na:
- udogodnienia, oferowane przez dany obiekt, jak strefa SPA czy miejsce zabaw dla dzieci,
- lokalizacja – hotele położone w centrum miasta gwarantują bliskość największych atrakcji oraz możliwość lepszego poznania kultury czy kuchni regionu, z kolei obiekty zlokalizowane na uboczu dają szansę na bezpośredni kontakt z naturą,
- bliskość restauracji, serwujących najlepsze dania polskiej kuchni lub aromatyczne potrawy z różnych zakątków świata.
Jak zorganizować rodzinne wakacje w Polsce?
Organizując rodzinne wakacje, należy zadbać o atrakcje zarówno na upalne, jak i deszczowe dni. Doskonałym rozwiązaniem będzie hotel, posiadający w swojej ofercie możliwość skorzystania z animacji dla najmłodszych, a także z sali zabaw wewnątrz budynku i placu zabaw na zewnątrz, co zminimalizuje ryzyko nudy.
Hotel przyjazny rodzinom będzie oferował również domowe posiłki, dostosowane do różnych gustów kulinarnych oraz rodzinne pokoje, przystosowane do użytku zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Decydując się na taką formę wakacji, warto również zatroszczyć się o różnorodność atrakcji. Długie spacery po mieście mogą zniechęcić najmłodszych, podobnie jak brak jakiejkolwiek aktywności. Wycieczki rowerowe, rejs statkiem czy odwiedziny w sali zabaw to z kolei gwarancja uśmiechu u dzieci i braku frustracji i zmęczenia u ich rodziców.
Co zabrać na urlop?
Planując wakacje, warto również zatroszczyć się o formalną stronę całego przedsięwzięcia. Choć urlop w Polsce nie wymaga posiadania paszportów czy wiz turystycznych, konieczne będzie jednak spakowanie ważnych dowodów osobistych. W walizce nie powinno zabraknąć również garderoby i akcesoriów, których dobór uzależniony będzie od kierunku podróży.
Pakując się, należy pamiętać też o ładowarkach do urządzeń elektronicznych, kremach z filtrem SPF, nakryciach głowy, okularach przeciwsłonecznych czy środkach na owady, które szczególnie uaktywniają się w okresie letnich upałów. Na wakacje warto zabrać ze sobą również podręczną apteczkę, dzięki której możliwe będzie opatrzenie ewentualnych ran i odparzeń czy też zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Jak stworzyć idealny plan zwiedzania?
Dobry plan zwiedzania powinien uwzględniać czas na poznawanie kultury i atrakcji danego regionu, ale również i na wypoczynek czy też kosztowanie specjałów lokalnej kuchni. To właśnie dlatego warto poświęcić nieco czasu na wertowanie przewodników, lekturę blogów turystycznych oraz zapoznanie się opiniami klientów o najpopularniejszych restauracjach w danym regionie. Dzięki temu z pewnością nie pominiesz największych atrakcji, ale również odkryjesz mniej znane miejsca, których nie powinno zabraknąć na wakacyjnej mapie zwiedzania.
Odnalezienie złotego środka pomiędzy aktywnością a wypoczynkiem, pozwoli na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu, ale także na regenerację sił, które wykorzystać będzie można efektywnie już po zakończeniu urlopu.