Jak zamontować rekuperację w domu?

System rekuperacji nazywa się również wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Tego typu rozwiązanie najczęściej stosuje się w nowym budownictwie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby rekuperację zamontować w istniejącym już domu. Jeżeli w domu wymieniono okna, zaizolowano ściany i zlikwidowano mostki cieplne konieczna jest zamiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną. Sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą rekuperacja.

Czym dokładnie jest rekuperacja?

Rekuperacja to energooszczędny system pozwalający zmniejszyć ilość energii, która jest potrzebna do ogrzania domu zimą. Dodatkowo pozwala on na wymianę powietrza zużytego na świeże przy jednoczesnym zatrzymaniu ciepła. To z kolei:

  • sprzyja koncentracji,
  • poprawia jakość snu,
  • wpływa na dobre samopoczucie.

Zastosowanie wentylacji mechanicznej umożliwia utrzymanie wewnątrz obiektu niskiego stężenia dwutlenku węgla. System wyposażony w filtry dodatkowo oczyszcza powietrze, usuwając z niego wszelkie szkodliwe dla człowieka elementy – wyjaśnia specjalista z Firmy Usługowo-Handlowej MiM.

Montaż wentylacji mechanicznej w domu

Montaż rekuperacji jest rozwiązaniem, które bez względu na warunki pogodowe będzie spełniać swoje zadanie. W niektórych krajach jest to jedyna metoda, jaką wykorzystuje się w domu. Najtrudniejszym etapem prac przy rekuperacji jest wytyczenie instalacji wentylacyjnej w domu. W przypadku nowego obiektu, jej przebieg zostaje dużo wcześniej zaplanowany i uwzględniony w planach. Wyzwaniem jest zastosowanie systemu w istniejącym już obiekcie. Wiąże się to z dość dużą ingerencją w strukturę budynku.

Pierwszy etap prac obejmuje wizytę specjalisty, inżyniera budownictwa – którego zadaniem jest ocena skali niezbędnych prac oraz oszacowanie czasu ich trwania. Wykonuje się również projekt wentylacji wraz ze zlokalizowaniem na nim centralnej jednostki oraz dopasowaniem rodzaju urządzenia do danego domu. Warto pamiętać, że najważniejszy w tym zakresie jest wybór centralnej jednostki. Urządzenie o zbyt małej wydajności dla dużego domu nie sprawdzi się tak, jak powinno.

Ogromną zaletą jest posiadanie przez właściciela domu dokładnych planów instalacji znajdujących się pod tynkami. Pozwala to na dokładniejsze przeprowadzenie nowego systemy z pominięciem miejsc, w których jego montaż byłby niemożliwy.

Jakie są zalety rekuperacji w domu?

Największą zaletą montażu systemu rekuperacji w domu jest uzyskanie nawet o 50% wydajniejszej instalacji niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Prace można przeprowadzić niezależnie od pory roku. W przypadku obiektów zamieszkałych instalacja opiera się przeważnie na systemie kanałów polietylenowych. Zajmują one zdecydowanie mniej miejsca od tradycyjnego rozwiązań, a nie wpływają w żaden sposób na wydajność systemu instalacyjnego.

Decydując się na montaż rekuperacji w domu, należy pamiętać o tym, aby wybrać sprawdzoną firmę. Powinna mieć ona doświadczenie z zakresu systemów wentylacji mechanicznej oraz dysponować właściwie przeszkoloną kadrą pracowników.

Poprzedni artykułDlaczego rower to dobry prezent na komunię?
Następny artykułIdealne meble w różnych stylach aranżacyjnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj