Zarówno religia, jak i etyka są wliczane do średniej arytmetycznej ucznia. Jednakże według prawa ocena z tych przedmiotów nie może wpływać na zdanie do następnej klasy lub ukończenie szkoły.
Lekcje religii od wielu lat są przyczyną sporów. Część społeczeństwa uważa, że powinny być całkowicie wycofana ze szkół. Jak jednak wygląda w praktyce nauczanie katechezy oraz czy rzeczywiście istnieje obowiązek uczestniczenia dziecka w zajęciach z religii lub z etyki?
Czy każde dziecko musi uczęszczać na religię?
Religia w szkole nie jest przedmiotem obowiązkowym. Od roku szkolnego 2014/2015 rodzice składają pisemne oświadczenie, w którym mogą wyrazić wolę na uczestniczenie ich dziecka w lekcjach katechezy. Uczniowie mają do wyboru także lekcje etyki. Jednakże istnieje możliwość, aby dziecko nie uczęszczało na żaden z tych przedmiotów.
W przypadku kiedy nie posyłamy ucznia ani na katechezę, ani na religię musimy być świadomi, że to my jesteśmy odpowiedzialni za dziecko w tych godzinach. Trzeba też pamiętać, że nie ma ustawowego obowiązku, aby lekcje religii były na końcu lub na początku zajęć. W trakcie tak zwanych okienek dziecko może więc skorzystać z biblioteki albo też z dostępnej w szkole świetlicy.
Ile godzin tygodniowo poświęca się na naukę religii?
Nauka religii w szkole podstawowej i ponadpodstawowej według polskiego prawa odbywa się w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych w tygodniu. Zmniejszenie tej liczby może mieć miejsce tylko w przypadku zgody biskupa diecezjalnego, jeżeli są liczne braki kadrowe wśród katechetów.
Podobna jest także ilość godzin obowiązujących przy etyce, która jest prowadzona dla dzieci, które nie uczęszczają na katechezę. Jednakże tygodniowy wymiar etyki jest ustalany przez dyrektora szkoły i zatwierdzany przez organ prowadzący, a nie przez władze kościelne.
Czy religia w szkole wlicza się do średniej?
Zarówno religia, jak i etyka są wliczane do średniej arytmetycznej ucznia. Jednakże według prawa ocena z tych przedmiotów nie może wpływać na zdanie do następnej klasy, czy też ukończenie szkoły. Na świadectwie jest ona wpisywana zaraz przy ocenie zachowania. Nie ma jednak wyróżnienia, czy dziecko uczestniczyło w religii, czy też w etyce.
Kto naucza religii w polskich szkołach?
Religia w polskich szkołach jest nauczana głównie przez katechetów, ale także przez osoby świeckie, księży diecezjalnych, siostry i zakonników. Podejmują oni pracę na takich samych warunkach jak inni nauczyciele. Muszą jednak posiadać imienne skierowanie do danej szkoły, które jest nadawane przez biskupa diecezjalnego.
Katecheta musi mieć ukończone studia teologiczne, a także mieć przygotowanie pedagogiczne. Podlega on zarówno dyrektorowi szkoły, jak i biskupowi. Treść programu musi być zgodna z doktryną kościoła, a osoba nauczająca religii powinna wieść życie moralne. Oznacza to, że katechetą nie może zostać ktoś, kto rozwiódł się i żyje w innym związku niesakramentalnym. Materiały dydaktyczne na lekcje religii znajdziesz na stronie http://bibliadladzieci.com/.