Jak wygląda mundur strażacki?

mundur-strazacki

Każdy strażak, zarówno ten pracujący dla Państwowej Straży Pożarnej, jak i tej ochotniczej, ma przywilej noszenia munduru. Wyróżnić można trzy rodzaje umundurowania – każde z nich zakłada się w innej sytuacji. Najpopularniejszy uniform to ten wykorzystywany podczas działań strażackich, ale niezwykle ważny jest także galowy. Często użytkowany jest także koszarowy mundur, który przez wielu jest uznawany za najwygodniejszy. Co je charakteryzuje?

Galowy mundur strażacki

Galowy mundur strażacki jest nazywany często także wyjściowym. Sprawdza się doskonale podczas różnorodnych uroczystości. Warto wiedzieć, że zarówno w państwowych, jak i ochotniczych jednostkach straży pożarnej poszczególne modele różnią się między sobą. Uniformy dla kobiet składają się ze spódnicy i żakietu, natomiast mężczyźni zakładają spodnie i marynarkę. Obowiązkowym elementem uzupełniającym mundur strażacki jest koszula. Strażacy otrzymują również sweter służbowy. Co więcej, poza wskazanymi elementami odzieży, ważną rolę pełnią również akcesoria. Wśród nich znajdują się: czapki, kapelusze damskie, sznury do munduru i koszuli, krawat, ale też sznury oznaczające stopnie.

Z czego składa się mundur strażacki do pracy?

Strażacy dużo częściej użytkują mundury koszarowe i specjalne niż galowe. Te pierwsze składają się ze spodni z szelkami, kurtki, czapeczki, kamizelki i bluzy. – Podczas wykonywania działań strażacy zakładają specjalne ubrania, które zapewniają im właściwe bezpieczeństwo. Chronią one nie tylko przed termicznym łukiem elektrycznym, ale też np. rozpryskiem ciekłego żelaza – wyjaśnia ekspert z Przedsiębiorstwa Specjalistycznego SPRZĘT-PPOŻ”. Wśród elementów uniformu bojowego znajdują się kombinezony, kamizelki, kurtki, t-shirty oraz polary.

Co istotne, strażacy są zobowiązani również do użytkowania specjalistycznej bielizny. Z uwagi na fakt, iż dość często znajdują się w samym środku pożaru, muszą być solidnie zabezpieczeni. Pomocne w tym są trudnopalne skarpety, koszulki, szorty oraz kalesony. Ważną rolę pełnią również dodatki – hełmy, rękawice i buty. Bez nich żaden strażak nie powinien brać udziału w akcji gaśniczej.

Wybierając odpowiednie warianty odzieży, jak i dodatków wykorzystywanych podczas działań strażackich, należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Powinny być uszyte z odpowiednich materiałów i elementów, które zapewnią strażakom bezpieczeństwo w trudnych sytuacjach. Potwierdzeniem ich jakości są certyfikaty. Gwarantują one spełnianie określonych norm, narzuconych obowiązującymi przepisami prawa.

Poprzedni artykułMiękkie klocki dmuchane – odkryj ich edukacyjne właściwości
Następny artykułPrzeprowadzka do Niemiec. Jak się do tego przygotować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj