Jak wybrać dobre wkładki ortopedyczne do butów?

Najważniejszym zadaniem wkładek ortopedycznych jest wspomaganie leczenia lub zapobieganie deformacji stóp. Służą one także do równomiernego rozłożenia ciężaru ciała czy amortyzacji uderzeń o podłoże. Aby wkładki ortopedyczne korygowały zaistniałe wady oraz spełniały swoją funkcję, muszą być indywidualnie dobrane przez specjalistę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać dobre wkładki ortopedyczne do butów.

Wkładki ortopedyczne – wizyta u specjalisty

Na rynku istnieje duży wybór wkładek ortopedycznych, różniących się od siebie kształtem, zastosowaniem oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Można je nabyć np. w aptekach, sklepach obuwniczych, sklepach medycznych, ale także przez internet. Istnieją dobre, gotowe rozwiązania, jednak aby wkładki ortopedyczne działały, czyli korygowały zaistniałą wadę, powinny być dobrane przez specjalistę. W tym celu należy udać się do fizjoterapeuty, ortopedy bądź podologa. Nieprawidłowo dobrane wkładki ortopedyczne mogą nasilić problem i związane z nim dolegliwości.

Wybór wkładek ortopedycznych a diagnoza

Specjalista wykonuje szybkie, dokładne i nieinwazyjne badania, dzięki którym może trafnie ocenić kształt stóp, rozkład sił w czasie ich obciążenia oraz zdiagnozować deformację. W pierwszej kolejności lekarz pyta o dolegliwości, noszone obuwie oraz urazy. W przypadku, gdy badaniu poddawane jest dziecko, bierze pod uwagę także jego rozwój w okresie niemowlęcym. Następnie wykonywane jest badanie statyczne i dynamiczne na podoskopie, plantografie oraz macie tensometrycznej. Na podstawie wyników badań specjalista decyduje, jakich wkładek ortopedycznych potrzebuje pacjent.

Rodzaje wkładek ortopedycznych

Czasami wada stóp wymaga wykonania indywidualnych wkładek ortopedycznych. Zdarza się to jednak bardzo rzadko i w większości przypadków korekty można dokonać dzięki gotowym wkładkom. Wśród wkładek rehabilitacyjnych możemy wyróżnić:

  • wkładki odciążające – odciążają miejsca narażone na naciki,
  • wkładki na płaskostopie poprzeczne – z pelotą w przedniej środkowej części stopy,
  • wkładki na płaskostopie poprzeczne i podłużne – z pelotą oraz podniesieniem zewnętrznej krawędzi,
  • wkładki supinujące – podnoszą wewnętrzną krawędź stopy,
  • wkładki pronujące – podnoszą zewnętrzną krawędź stopy,
  • wkładki dla diabetyków – stymulują pracę mięśni podeszwowych oraz kontrolują ukrwienie stóp.

Wkładki mogą być wykonane m.in. z silikonu medycznego, żelu czy skóry owczej. Istnieją wkładki pełne, czyli na całą długość stopy oraz na 3/4 lub 2/3 jej długości. Należy pamiętać, że nie wybieramy wkładek ortopedycznych do butów, lecz odwrotnie – wkładka powinna idealnie przylegać do stopy, a buty powinny być odpowiednio szerokie oraz głębokie. Wkładki nosimy od 6-12 miesięcy, w zależności od postępów leczenia. Wówczas należy je wymienić bądź skorygować – dodaje specjalista z firmy FootMate.

Wkładki ortopedyczne – wskazania

Dobrze dobrane wkładki rehabilitacyjne eliminują wady stóp, wady postawy oraz korygują układ kostny. Pozwalają także zmniejszyć obciążenie nóg i pozbyć się bólu stóp, kolan oraz krzyża. Najczęstsze wskazania do noszenia wkładek ortopedycznych to:

  • płaskostopie,
  • koślawość i szpotawość stępu,
  • lordoza,
  • stopa wydrążona,
  • paluch koślawy (haluks),
  • pale młoteczkowate,
  • stopa cukrzycowa,
  • kifoza piersiowa.

Co cechuje dobre wkładki ortopedyczne?

Przede wszystkim dobrze dobrane, wysokiej jakości wkładki ortopedyczne muszą być dokładnie dopasowane do stóp i do naszych potrzeb, aby mogły odpowiednio wspomagać i stymulować określone funkcje stóp. Ważne jest także, aby były termoformowalne. Jeżeli specjalista na wizycie kontrolnej zauważy zmianę lub postęp w leczeniu, będzie mógł zmodyfikować jej kształt po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury. Powinny być wykonane z wytrzymałego, oddychającego materiału oraz ważne jest, aby były higieniczne i zapobiegały rozwojowi bakterii chorobotwórczych oraz grzybów.

Poprzedni artykułDlaczego warto kupić specjalny blok do rysowania markerem?
Następny artykułJakie łóżko wybrać do małej sypialni?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj