Jak skomponować dobrą zanętę na ryby?

Zanęta to innymi słowy śladowe ilości pokarmu, których zadaniem jest przywabienie i utrzymanie ryb w wyznaczonym łowisku. Taka mieszanka cechuje się dużą wartością aromatyczną i smakową, a niewielką wartością energetyczną – chodzi o to, by ryby szybko się nie najadały, ale chętnie żerowały w miejscu łowienia. Zanęta ma różny skład i można go dowolnie modyfikować, zależnie od gatunku.

Baza i dodatek – zanęta podstawowa

Większość zanęt składa się z bazy oraz z dodatku. Baza to najczęściej delikatna w smaku bułka tarta, która jest umiarkowanie sycąca, dlatego nie sprawia, że ryby nie będą chciały po niej brać przynęty. Jej niewątpliwym plusem jest niska cena i duża dostępność. Idealnie sprawdzi się taka, którą wcześniej podsmaży się w piekarniku, bo wówczas uformowane fragmenty będą dobrze unosić się na powierzchni wody. Baza zanętowa powinna stanowić około połowę zanęty.

Do takiego składnika bazowego można od razu dodać jakiś dodatek smakowy, w postaci biszkopta lub słodkich mielonych herbatników. Idealnie w tej roli sprawdzają się cynamon, kolendra i kminek – doskonałe do wabienia ryb karpiowatych – wyjaśnia specjalista ze specjalistycznego sklepu RK Baits. Bardzo ważna zasada: warto postawić na jeden wyróżniający się składnik, który zostanie dodany do zanęty w formie rozdrobnionego proszku.

Do tak przygotowanej mieszanki dodaje się następnie składnik klejący (około 17% całości) oraz – wedle uznania – inne komponenty o właściwościach zatrzymujących, pobudzających, smakowych itd.

Zanęty dodatkowe kupowane

Warto również zwrócić uwagę na gotowe mieszanki i produkty kupowane, wykorzystywane do zanęcania w łowisku. W tej roli dobrze sprawdzają się na przykład kulki proteinowe, które można dostać w profesjonalnych sklepach online dla wędkarzy. Tego typu wyroby stanowią doskonałe uzupełnienie dla domowych zanęt.

Sposób na idealną zanętę

Kluczem do stworzenia dobrej i skutecznej zanęty jest to, by skomponować ją ze składników pochodzących z różnych grup. Wśród nich można wyróżnić:

  • składniki bazowe (podstawowe; nośnik substancji smakowych i zapachowych) – na przykład bułka tarta, suchary, biszkopt,
  • składniki dodatkowe (wypełniające; zwiększają objętość zanęty) – na przykład otręby, chrupki kukurydziane,
  • składniki klejące i obciążające (ich ilość zależy od głębokości i szybkości nurtu łowiska) – na przykład kleik kukurydziany,
  • składniki aromatyzujące (trzeba dodać ich więcej w przypadku wody zanieczyszczonej) – na przykład anyż, bazylia, miód,
  • składniki pobudzające (mają zachęcić ryby do żerowania) – na przykład kakao, konopie, prażony słonecznik.

Ich ilość i proporcje dobiera się według wielkości poławianych ryb, typu łowiska oraz pory roku. Na przykład w silnie zamulonej wodzie kule zanętowe muszą zawierać minimalną ilość kleju. Łowiąc w zimie, w zanęcie powinny dominować składniki pobudzające o małej wartości odżywczej, by ryby szybko się nie najadały i żerowały długo w wyznaczonym miejscu.

Poprzedni artykułZlewy granitowe idealne do mojej kuchni
Następny artykułJak dochodzić odszkodowania za wypadek komunikacyjny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj