Jak odgrodzić rabaty od trawnika – przegląd użytecznych obrzeży

Największym zagrożeniem przy wydzielaniu rabaty jest znajdująca się na około trawa. Może ona zacząć rosnąć między posadzonymi roślinami. Aby tego uniknąć, należy zastosować skuteczny sposób odgrodzenia obu przestrzeni. Tego typu granica powinna być jednak nie tylko skuteczna, ale i ładna. Do wyboru mamy kilka produktów, które służą obu celom.

Betonowe obrzeża

Beton jest przede wszystkim trwały. Nowoczesne wyroby z tego materiału są również zazwyczaj bardzo estetyczne. Warto zauważyć, że te dwie cechy są od siebie zależne – w końcu zniszczone obrzeże betonowe będzie brzydkie. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzony jest trawnik i jak wygląda pobliski budynek, obrzeża betonowe będą prezentować się równie dobrze. Warto jednak wybrać pasujący do otoczenia kolor. Beton jako ogrodzenie rabaty to sprawdzone rozwiązanie, które może zostać wykorzystane zarówno przy domu jednorodzinnym, jak i na osiedlowych terenach zielonych.

Obrzeża ze stali

Rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest granica rabaty wykonana ze stali. Ma na formę taśmy, którą ze względu na jej giętkość można dowolnie modelować. Stal kojarzy się ze stylem modernistycznym, więc powinniśmy unikać użycia tego materiału w rustykalnym otoczeniu. Minusem obrzeży stalowych jest konieczność zabezpieczenia ich przed korodowaniem. Jeśli jednak proces ten przeprowadzony zostanie prawidłowo, stalowa blacha będzie długo służyć jako jako odgrodzenie przestrzeni przeznaczonej na hodowlę roślin od trawnika.

Rollboarder z drewna

Niska palisada złączona drutem nazywana jest rollboarderem. Jest on powszechnie wykorzystywany jako obramowanie grządek ze względu na możliwość łatwego wygięcia w dowolnym kierunku. Drewno nie jest oczywiście odporne na wilgoć i działanie chemiczne różnych substancji, więc wymaga impregnacji. Nawet ona nie zapewnia jednak stuprocentowej skuteczności w ochronie palików. Zwykle rollboarder należy wymienić po kilku latach – na nowy zestaw lub obrzeże betonowe. Naturalny surowiec będzie się jednak na pewno bardzo dobrze prezentował na działce, która zaprojektowana została w wiejskim stylu.

Alternatywą dla powyżej opisanych rozwiązań może być obrzeże z tworzywa sztucznego. Może ono wyglądać bardzo estetycznie i nowocześnie, ale jest mniej trwałe niż odpowiednik z betonu. Nie chodzi wyłącznie o odporność na uszkodzenia, ale i na działanie czynników atmosferycznych. Wiele zależy więc od tego, gdzie znajdzie się nasza grządka i jaką ma spełniać funkcję.

Poprzedni artykułCzy cena jazdy doszkalającej rzeczywiście jest wysoka? Sprawdzamy
Następny artykuł4 modne style aranżacji salonu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj