Jak działają kalkulatory kredytowe i dlaczego warto z nich korzystać?

Blaski i cienie kalkulatorów kredytowych – miniporadnik

Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu? Zanim udasz się do banku, poszukaj najlepszej oferty. Porównanie propozycji różnych banków niestety nie jest proste, a wszechobecne reklamy wcale nie ułatwiają dokonania wyboru. Na wysokość raty i całkowity koszt kredytu wpływa wiele czynników, a o atrakcyjności oferty wbrew pozorom nie przesądza oprocentowanie.

Ile zapłacisz za kredyt?

Oprocentowanie jest tylko jednym z elementów, które składają się na koszty kredytu, a banki nie informują o tym w swoich reklamach. Warto wiedzieć, że wyjątkowo niskie oprocentowanie wcale nie musi oznaczać, że kredyt będzie tani. Na wysokość rat, a więc także na całkowitą cenę kredytu, składa się również prowizja banku oraz RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa, a czasem dodatkowe ubezpieczenie. Wszystkie te wartości podawane są przez banki osobno, dlatego obliczenie kosztów pożyczki nie jest zadaniem łatwym – nawet jeśli jesteś mistrzem Excela. Na szczęście obecnie możesz skorzystać z prostego kalkulatora kredytowego.

Jak działa kalkulator kredytowy?

Kalkulator kredytowy to narzędzie, które na podstawie wprowadzonych danych automatycznie oblicza wysokość raty oraz pełną kwotę, jaką trzeba będzie oddać bankowi. Są to informacje absolutnie niezbędne do ustalenia, czy stać cię na takie zobowiązanie. Dzięki dokładnym obliczeniom możesz przewidzieć, w jakim stopniu spłata rat będzie obciążać twój budżet na przestrzeni kolejnych miesięcy. Dowiesz się także, ile w sumie przyjdzie ci zapłacić za takie finansowe wsparcie.

W Internecie można znaleźć wiele kalkulatorów kredytowych, które na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią. Działają w podobny sposób: trzeba wprowadzić kwotę kredytu oraz planowany czas spłaty w miesiącach. Kalkulator bardzo szybko podaje wynik porównania kilku banków. I tu właśnie jest pułapka. Poszczególne kalkulatory pokazują propozycje różnych, wybranych banków, które współpracują z właścicielem narzędzia. Zdarza się, że najlepsza oferta na rynku umyka nam tylko dlatego, że dany serwis internetowy nie uwzględnia jej w swoich wynikach. Toteż zanim zaufasz przypadkowo znalezionemu narzędziu, zastanów się dwa razy. Korzystaj wyłącznie z tych kalkulatorów, które porównują oferty wielu różnych instytucji finansowych. Rzetelnych narzędzi szukaj na stronach legalnych, sprawdzonych doradców finansowych, np. dFinance.pl.

Ogólnodostępne porównywarki kredytowe mają jeszcze jedną wadę. Chociaż spełniają swoją funkcję obliczeniową, nie dają gwarancji, że uda ci się uzyskać kredyt. Wiele zależy od polityki rozpatrywania wniosków w danym banku. Jeśli wg kryteriów wybranego banku nie masz zdolności kredytowej, wysłanie zapytania kredytowego i otrzymanie odmownej odpowiedzi obniży twój scoring w BIK. Jednocześnie spadną twoje szanse na uzyskanie finansowania w innej instytucji. Zatem jak znaleźć najlepszą ofertę i dostać kredyt? Powtórzymy naszą wcześniejszą radę: skorzystaj z kalkulatora profesjonalistów. W ten sposób nie tylko szybko poznasz najlepsze możliwości, ale też otrzymasz specjalistyczne wsparcie doradcy kredytowego.

Poprzedni artykułKiedy warto zaopatrzyć się w nieprzemakalną pościel do seksu?
Następny artykułJaki glikol może być stosowany w e-papierosach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj