Jak działają globulki dopochwowe?

Globulki dopochwowe, nazywane także tabletkami dopochwowymi to leki i środki chemiczne, które – jak sama nazwa wskazuje – aplikuje się do pochwy. Istnieje kilka rodzajów globulek: antykoncepcyjne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe czy przeciwzapalne. Niezależnie od rodzaju, ich działanie jest bardzo podobne. Na czym ono polega i co warto wiedzieć na temat globulek dopochwowych?

Czym są globulki dopochwowe i jakie są ich rodzaje?

Globulki dopochwowe są lekami i środkami chemicznymi, których się nie połyka, a umieszcza w pochwie. Tam po rozpuszczeniu rozpoczynają swoje działanie lecznicze. Globulki dopochwowe przepisuje na receptę lekarz ginekolog. Najczęstszą przyczyną stosowania globulek są zakażenia – grzybicze bądź bakteryjne. Globulki na receptę skutecznie hamują rozwój różnych bakterii wpływających na zapalenie pochwy, a także popularnych drożdżaków Candida. Hamowanie rozwoju bakterii, grzybów i wirusów to nie jedyne zadanie globulek. Są one także stosowane w celu przywrócenia odpowiedniego nawilżenia pochwy, a także wspomagająco po zabiegach usuwania nadżerki. Jeszcze jednym rodzajem globulek są globulki antykoncepcyjne, które jak sama nazwa wskazuje – nie są lecznicze, a zapobiegają zapłodnieniu.

Jak działają globulki dopochwowe?

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, działanie globulek dopochwowych opiera się na wprowadzeniu ich do środka pochwy. Tam ulegają rozpuszczeniu i wówczas następuje ich lecznicze działanie. Działanie przeciwbakteryjne globulek bierze się stąd, iż przywracają one pochwie odpowiednie pH. Innymi słowy, globulki niszczą korzystne dla rozwoju bakterii i grzybów środowisko. Dodatkowo, globulki w swoim składzie posiadają inulinę, która wspomaga rozwój odpowiedniej flory bakteryjnej w pochwie. Stosowanie globulek wpływa korzystanie na jej nawilżenie, poprzez witaminę E i kwas hialuronowy. Jak mówi ekspert z Apteki Mirowskiej: Składniki te niwelują uczucie swędzenia, napięcia i suchości pochwy, co jest szczególnie istotne dla kobiet zmagających się z bolesnymi stosunkami.

Wskazaniem do stosowania globulek nie muszą być wyłącznie infekcje. Warto, aby sięgały po nie również kobiety, które narażone są na styczność z bakteriami, chociażby na basenie, w podróży czy na solarium. Globulki dopochwowe są także z powodzeniem stosowane w trakcie menopauzy, ponieważ niwelują jej przykre dolegliwości.

Globulki dopochwowe – czy są odpowiednie dla wszystkich kobiet?

Globulki dopochwowe są lekiem wydawanym wyłącznie na receptę. Jednak należy podkreślić, że podobnie jak z wszystkim lekami, również do ich stosowania istnieją pewne przeciwwskazania – nie każda kobieta może więc po nie sięgnąć. Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania globulek są alergie – wystarczy uczulenie na jeden ze składników. Globulki dopochwowe nie mogą być również stosowane podczas upławów z krwią i uszkodzenia błony śluzowej. Niewskazane jest również aplikowanie globulek podczas trwającej miesiączki.

Poprzedni artykułOryginalne okrycia dla niej. Propozycje na jesień
Następny artykułW co wyposażyć pokój dziecka cierpiącego na alergię?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj