Jak dochodzić odszkodowania za wypadek komunikacyjny?

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, przysługuje osobie poszkodowanej w zdarzeniu. Jest wypłacane z tytułu polisy sprawcy, a wysokość świadczenia jest uzależniona od faktycznych kosztów leczenia ofiary wypadku, a także wydatków związanych z naprawą uszkodzonego pojazdu. Dochodzenie odszkodowania przebiega, wedle określonych zasad, których spełnienie jest konieczne do otrzymania świadczenia. Każdy użytkownik pojazdu powinien znać swoje prawa oraz obowiązki, dotyczące procesu przyznawania odszkodowania za wypadek komunikacyjny. Jakie procedury muszą być spełnione, aby odszkodowanie zostało przyznane?

Działania konieczne na miejscu wypadku

Proces dochodzenia odszkodowania najlepiej zacząć bezpośrednio po nieszczęśliwym zdarzeniu. W pierwszej kolejności należy ustalić dane personalne sprawcy wypadku. Sprawca powinien podać swoje imię i nazwisko, numer PESEL, markę i najważniejsze informacje, dotyczące samochodu oraz numer polisy ubezpieczeniowej OC.

Po zdobyciu danych osobowych, warto sporządzić sprawozdanie z wypadku. Opis zdarzenia musi być przygotowany w taki sposób, aby jednoznacznie wskazywał winę sprawcy. Jeżeli poszkodowany nie jest w stanie sam starać się o odszkodowanie komunikacyjne lub sprawca nie chce przyznać się do winy, należy wezwać policję na miejsce zdarzenia. Wówczas to funkcjonariusze zajmą się ustaleniem okoliczności wypadku.

Przygotowanie dokumentacji i rozpoczęcie dochodzenia

Poszkodowany powinien niezwłocznie przeprowadzić badania lekarskie nawet, jeśli wydaje się, że nie poniósł żadnych obrażeń. Brak objawów często może być mylący, dlatego należy bezwzględnie skontrolować stan zdrowia. Zebranie dokumentów medycznych potwierdzających wymiary szkód, stanowi podstawę do roszczenia odszkodowania. Rachunki, faktury oraz protokoły opisujące przebieg leczenia muszą być dostarczone do odpowiednich organów. Warto w tym względzie skorzystać z pomocy specjalistów.

Jak tłumaczy ekspert z Kancelarii De Iure: Procedura uzyskania odszkodowania jest często trudna do pokonania. Szczególnie nie jest łatwo dochodzić roszczeń osobom, które jednocześnie borykają się ze zdrowotnymi skutkami nieszczęśliwego wypadku. Należy wówczas zwrócić się o pomoc do prawników, którzy mają doświadczenie w sprawnym prowadzeniu dochodzenia odszkodowań na drodze sądowej, jak i w postępowaniach pozasądowych.

Od czego zależy wysokość odszkodowania?

Do ustalenia wysokości odszkodowania służy przedstawiona dokumentacja, dotycząca poniesionych kosztów. Składają się na nią: wydatki na leki i sprzęt medyczny, koszt transportu do szpitala oraz opieki lekarskiej. W przypadku, w którym poszkodowany doznał znaczącego uszczerbku na zdrowiu i nie jest w stanie wykonywać pracy, do odszkodowania dodatkowo doliczane są straty w zarobkach. Na podstawie tych czynników, obliczana jest ostateczna kwota odszkodowania.

Poprzedni artykułJak skomponować dobrą zanętę na ryby?
Następny artykułRodzaje wzmacniaczy gitarowych. Wzmacniacze lampowe, tranzystorowe, hybrydowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj