Wszczepienie implantów stomatologicznych już od wielu lat jest powszechnie uważane za najlepszą metodę odbudowy utraconych zębów. Taki sposób odbudowy umożliwia bowiem nie tylko idealną odbudowę estetyki uśmiechu, ale równie przywrócenie pełnej funkcjonalności układu żucia. Proces wszczepienia implantu składa się z kilku etapów. Jednym z nich jest adaptacja implantu. W artykule dokładniej opisujemy, na czym polega wszczepienie implantu oraz jak długo trwa proces jego adaptacji.
Jakie są wymagania do tego, żeby móc wszczepić implant zębowy?
Odbudowa utraconych zębów jest niezwykle ważna. Brak nawet jednego zęba w łuku z czasem może bowiem powodować wiele różnego rodzaju problemów. Na pewno ucierpi na tym funkcjonalność układu żucia i będzie się odczuwało np. trudności w trakcie przeżuwania pokarmów. Brak naturalnego zęba będzie miał także wpływ na estetykę uśmiechu. Dodatkowo utrata naturalnego zęba z czasem doprowadza do rozpoczęcia procesów zanikowych kości żuchwy lub szczęki, która po prostu nagle traci możliwość regeneracji, do której dochodziło wokół korzenia zęba. Z racji tego po utracie naturalnego zęba przez pacjenta, zanim rozpocznie się planowanie jego odbudowy na implancie, najpierw konieczne jest sprawdzenie, czy na pewno w danym przypadku można implant zastosować. Do przeprowadzenia takiego zabiegu niezbędne są m.in. odpowiednie warunki kostne, czyli grubość i gęstość kości. Jeżeli stwierdzi się jakieś nieprawidłowości, zanim wykona się wszczep implantu, najpierw konieczne jest wykonanie przez chirurga stomatologicznego sterowanej regeneracji kości.
Na czym polega wszczepienie filaru implantu zębowego?
Jeżeli nie ma już żadnych przeciwwskazań do wykonania wszczepu, można przystąpić do zabiegu. Implantacja filaru jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, które sprawia, że zabieg jest całkowicie bezbolesny. Przed wszczepieniem implanta zębowego nacina się dziąsło lub wykonuje się w nim odpowiedniej wielkości otwór. Następnie nawierca się kość i wkręca do niej filar implanta zębowego. Długość tego etapu odbudowy zęba na implancie trwa zwykle od 30 minut do 2 godzin. Wszystko zależy m.in. od miejsca wykonywani wszczepu, czyli od tego, jaki ząb jest tą metodą odbudowywany.
Adaptacja implantu stomatologicznego
Po wykonaniu wszczepu następuje osteointergracja implantu, czyli proces jego adaptacji. W tym czasie następuje też gojenie powstałych podczas wykonania zabiegu ran. Najważniejsze jest jednak zrośnięcie się wszczepionego tytanowego lub cyrkonowego implantu z tkanką kostną. To w tym czasie wprowadzony do kości filar implanta staje się integralną częścią kości. Długość adaptacji implantu stomatologicznego zależy przede wszystkim od tego, czy implant był wszczepiany w żuchwę, czy w szczękę.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: W przypadku żuchwy czas potrzebny na pełną adaptację implantu z kością jest krótszy i wynosi zazwyczaj jedynie 2-3 miesiące. W przypadku szczęki osteointegracja trwa nieco dłużej i do pełnego zrośnięcia się implantu z kością potrzeba od 3 do 6 miesięcy. Różnica ta jest związana z nieco inną strukturą kości w żuchwie i w szczęce. W żuchwie jest ona twardsza i bardziej zbita, natomiast w szczęce jest bardziej gąbczasta, przez to potrzeba jest nieco więcej czasu na jej pełną integrację ze wszczepianym implantem.
Żeby proces adaptacji implanta na pewno mógł przebiec w pełni sprawnie, po wykonaniu wszczepu pacjent koniecznie powinien przestrzegać przekazanych mu przez lekarza po zabiegu wytycznych. Jest to tym bardziej ważne, ze najważniejsze w osteointegracji są pierwsze dwa tygodnie po wszczepie.