Jak czyścić żaluzje drewniane?

Aby zachować dobry wygląd żaluzji, należy je regularnie czyścić. W zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane, stosuje się różne metody i środki do mycia osłon. Pielęgnacja żaluzji drewnianych wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Materiał ten może ulegać deformacjom pod wpływem nadmiernej wilgotności powietrza. Odpowiednie traktowanie pozwala zachować estetyczny wygląd osłon na dłużej. Jak zatem dbać o drewniane żaluzje?

Wady i zalety żaluzji z drewna

Drewniane osłony okienne są jednymi z najdroższych. Ich designerski wygląd i solidność wpływają na coraz większy popyt na produkt. Żaluzje drewniane są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, dlatego w łatwy sposób można dopasować je do aranżacji wnętrza. Drewno doskonale komponuje się z innymi materiałami, tworząc unikatowy styl w pomieszczeniu. Poza tym sprawiają, że wnętrze jest bardziej przytulne. Do najważniejszych zalet drewnianych żaluzji należy zaliczyć także:

  • estetyczny wygląd,
  • długą żywotność,
  • wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych,
  • solidność,
  • możliwość wyboru poziomu zacienienia,

Jak każdy produkt, żaluzje drewniane mają także kilka wad. Drewno jest bowiem wrażliwe na działanie wilgoci, jednak poprzez dobre zabezpieczenie żaluzji można zapobiegać ich deformacjom. Ponadto, osłony okienne tego typu są jednymi z najdroższych, jednak warto w nie zainwestować.

Jak dbać o żaluzje z drewna?

– Żaluzje drewniane nie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których panuje wzmożona wilgotność. Niekorzystnie wpływają na nie również wahania temperatury. Dlatego też nie poleca się ich montażu w kuchni oraz w łazience. Doskonale sprawdzają się natomiast w salonie oraz sypialni — doradza przedstawiciel firmy Tapparella.

Żaluzje z drewna wymagają właściwej pielęgnacji. Dzięki niej zachowają swoją żywotność i estetyczny wygląd na dłużej. Jak już wspomniano, osłony drewniane nie lubią wilgoci. Dlatego najlepiej jest myć je suchą lub lekko zwilżoną ściereczką. W przeciwnym razie żaluzje napęcznieją i stracą swój urok. Producenci osłon okiennych polecają specjalny preparat do drewna, który może być nakładany ściereczką lub gąbką. Kurzu z żaluzji można pozbywać się za pomocą odkurzacza albo suchego mopa. Dobrym sposobem na zapewnienie drewnu połysku jest stosowanie środka nabłyszczającego do żaluzji. Niewielkie zabrudzenia można usuwać za pomocą ściereczki i płynu do naczyń.

Ważna jest przede wszystkim regularna pielęgnacja osłon. Codzienne pozbywanie się kurzu z żaluzji zapobiegnie powstawaniu większych zabrudzeń, które często trudno jest usunąć.

Poprzedni artykułCo to jest molibden i dlaczego potrzebuje go nasz organizm?
Następny artykułOdzież plażowa – niebywale przydatna na upalne dni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj