Jak biernie korygować wady postawy?

Wady postawy i związane z nimi schorzenia kręgosłupa należą do chorób cywilizacyjnych. Coraz mniejsza aktywność fizyczna dzieci i dorosłych zmusza nas do podejmowania różnych metod profilaktyki. Oprócz regularnych ćwiczeń, pacjenci mogą skorzystać z pomocy ortopedycznych, które pomagają korygować skrzywienia kręgosłupa oraz wady stóp. Dzięki nim można odczuć ulgę w codziennym funkcjonowaniu i dłużej zachować zdrowie szkieletu.

Obuwie i wkładki ortopedyczne

Do akcesoriów ortopedycznych, które mogą stosować wszyscy – również osoby zdrowe – należą wkładki ortopedyczne i specjalistyczne obuwie. Ich głównym zastosowaniem jest korekcja łagodnego płaskostopia lub koślawości stóp oraz zapobieganie rozwojowi tych wad. To ważne, gdyż nieleczone wady postawy pogłębiają się i powodują z czasem chroniczny ból kolan czy kręgosłupa. Obuwie ortopedyczne i wkładki pomagają osobom wykonującym pracę stojącą – utrzymują prawidłowe podparcie stóp i redukują ich zmęczenie. W przypadku zaawansowanego płaskostopia można zamówić wkładki wykonywane na zamówienie, dostosowane do wady konkretnego pacjenta. Czasami łączy się wkładki z profilowanym obuwiem – wkładki do butów ortopedycznych dodatkowo zwiększają komfort ich noszenia.

Likwidacja zgarbionej postawy

Wielogodzinna praca lub rozrywka przed komputerem często skutkuje osłabieniem mięśni pleców. Coraz trudniejsze staje się utrzymanie prawidłowej postawy, zwłaszcza wtedy, gdy monitor znajduje się zbyt nisko. Pochylamy się do przodu i narażamy się na rozwój nadmiernej kifozy – jest to wada, która bez odpowiedniej korekcji prowadzi do powstania garba. Czasami źle dobrany fotel i ustawienie monitora sprawia także, że przechylamy się w prawo lub w lewo – grozi to skoliozą. Aby wspomóc prawidłową postawę w trakcie siedzenia, można stosować gorsety ortopedyczne. Wywierana przez nie siła zmusza kręgosłup do właściwego ustawienia i pomaga wyrobić nawyk prostowania się.

Stosując akcesoria ortopedyczne, możemy uchronić się przed postępującymi wadami postawy. Dzięki temu unikniemy bólu kręgosłupa i długoterminowo poprawimy jakość swojego życia. Specjalistyczne obuwie, wkładki i gorsety mogą być także dodatkową metodą leczenia nabytych już schorzeń i zmniejszenia ich objawów.

Poprzedni artykułNowy Ford Mondeo – czysta przyjemność z bezpiecznej jazdy
Następny artykułVOUCHER NA MASAŻ, BILET WSTĘPU NA STRZELNICĘ LUB TOR GOKARTOWY – CO PODAROWAĆ BLISKIM POD CHOINKĘ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj