Goździki, szyli suszone kwiaty goździkowca korzennego posiadają wiele cennych właściwości. Są wykorzystywane w kuchni, medycynie naturalnej i w kosmetyce. Goździki są również wartościowym składnikiem naturalnych olejków eterycznych. Jakimi właściwościami się charakteryzują same goździki oraz olejki stworzone na ich bazie?
Skład goździków i ich właściwości lecznicze
Goździki to przyprawy otrzymywane z suszonych pąków goździkowca korzennego, bogate w polifenole, będące silnymi utleniaczami. Między innymi z tego powodu goździki posiadają wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwpasożytniczo i przeciwbólowo. Dodatkowo, spowalniają starzenie się organizmu i redukują wolne rodniki, przyczyniające się do rozwoju komórek rakowych. Pomagają uśmierzyć ból gardła i są skutecznym środkiem do inhalacji podczas przeziębień i różnorodnych chorób układu oddechowego. Goździki są skuteczną bronią na insekty i pasożyty różnego pochodzenia. Wykazują również pozytywne działanie w przypadku bólów zębów, dziąseł i nieprzyjemnego oddechu z jamy ustnej.
Olejek goździkowy – skład i właściwości
Naturalny olejek eteryczny z goździków powstaje w kulistych gruczołkach goździkowca, a najwięcej olejku znajduje się w pękach kwiatów. Olejek goździkowy otrzymuje się za pomocą destylacji pąków parą wodną. Eugenol to najważniejsza substancja tego olejku, odpowiadająca za jego kluczowe właściwości. Związek ten wykazuje silne działanie antyseptyczne (odkażające) i znieczulające. Poza tym, w skład olejku goździkowego wchodzą inne cenne substancje, takie jak chociażby salicylan metylu. Działa on przeciwbólowo, rozgrzewająco i przeciwzapalnie. Ze względu na swoje właściwości, olejek goździkowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Co ciekawe, od dawna wykorzystywany był w gabinetach stomatologicznych jako substancja znieczulająca i dezynfekująca. Kluczowy związek tego olejku – wyżej wspomniany eugenol, pozyskiwany jest właśnie z olejku goździkowego i stosowany z powodzeniem do dezynfekcji jamy ustnej i kanałów zębowych. Stąd też olejek goździkowy warto mieć w swojej domowej apteczce na wypadek bólu zęba. Zastosowanie olejku z goździków nie ogranicza się tylko do okolic jamy ustnej. Dzięki właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym, zaleca się stosowanie go na skórę w przypadku bólu mięśni i nerwobóli. Olejek z goździków działa również łagodząco przy ukąszeniach owadów i skutecznie je odstrasza. Duży wybór olejków na bazie samych goździków lub z dodatkiem bergamoty, cynamonu, cytryny czy mandarynki dostaniemy w sklepie internetowym Naturalne Aromaty.
Podobnie jak wszystkie naturalne olejki eteryczne, można go wykorzystać podczas kąpieli, nasiadówek czy do moczenia nóg – będzie pomocny przy różnorodnych infekcjach skórnych, jednak warto jego zastosowanie wcześniej skonsultować z lekarzem (czasami nierozcieńczony olejek może wywołać podrażnienie). Olejek eteryczny z goździków to również skuteczna broń z roztoczami, więc powinien on się znaleźć w każdym domu, szczególnie w zamieszkiwanym przez alergików. Co więcej, olejki naturalne wykazują efekt aromaterapeutyczny, więc ich zapach poprawia nastrój wszystkich domowników. Z kolei inhalacje z wykorzystaniem olejku z goździków będą skuteczne w niwelowaniu skutków przeziębień i innych problemów oddechowych.