GitHub – czyli najważniejsze narzędzia dla programisty

Podejmując się pracy w IT konieczna jest umiejętność korzystania z wielu narzędzi, które ułatwiają pracę. Do jednych z takich narzędzi należy GitHub, który jest jednym z najbardziej znanych serwisów internetowych, hostujących repozytoria Git w chmurze. Poprzez tego typu serwisy jesteśmy w stanie podzielić się swoim kodem z innymi programistami oraz współpracować z nimi na bieżąco zdalnie. Nauka programowania w dużej mierze opiera się na znajomości narzędzi. By lepiej zapoznać się z GitHubem można wybrać się na specjalny kurs gita.

Git – czym jest?

Najprościej rzecz ujmując git jest systemem kontroli wersji. Głównym pomysłodawcą, a także twórcą był Linus Torvalds. Git powstał przede wszystkim jako narzędzie, które miało wspomagać rozwój systemu operacyjnego jakim jest Linux. Git jest systemem, który daje możliwość programistom na zapisywanie wszystkich zmian w pisanym kodzie, w sposób, dzięki któremu niczego nie utracą. Programista w każdym momencie tworzenia kodu może powrócić do wcześniejszej jego wersji, może prześledzić to jak program się rozwijał, a także cofnąć się, by odzyskać utracone przez przypadek zmiany, bądź w razie potrzeby powrócić do poprzednich pomysłów. Systemu kontroli Git używają programiści w korporacyjnych zespołach oraz ci, którzy pracują samodzielnie. Nawyk korzystania z systemu kontroli wersji jest bardzo dobry i pożądany przez firmy, ponieważ jest to bardzo pomocny i intuicyjny system, który niejednokrotnie pomoże nam i usprawni pracę. Pracodawcy bardzo chwalą sobie to, by takie narzędzia dla programisty znajdowały się w umiejętnościach pracownika, a jeśli nie, to zalecana jest nauka programowania, np. na specjalnym kursie.

Myślisz o pracy w IT? Interesuje Cię kurs programowania oraz poszerzenie horyzontów? Odwiedź tę stronę i dowiedz się o tym, jak wygląda kurs gita: kursgita.pl.

Korzystanie z Gita przez nauczycieli na kursie programowania pozwala na sprawdzanie postępów w nauce, a także pozwala na efektywniejsze działanie studentów podczas nauki programowania. W zespołach programistycznych zazwyczaj pracuje kilka czy kilkanaście osób, dlatego Git jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ zapisuje on na bieżąco różne wersje plików, a każdy z członów zespołu ma do niego wgląd i dzięki temu współpraca jest sprawniejsza.

Jaką funkcję pełni GitHub?

GitHub daje możliwość różnego rodzaju korzystania z niego, np. można korzystać z niego lokalnie, poprzez posiadanie na swoim komputerze tzw. repozytorium lokalnego, do którego nikt poza użytkownikiem nie posiada dostępu. Natomiast sam GitHub jest serwisem dzięki któremu możemy hostować repozytoria, a także udostępniać je innym programistom, w tym głównie naszym współpracownikom. GitHub, to narzędzie, które znacznie ułatwia pracę zespołową z zachowaniem kontroli wersji. Jakie możliwości daje GitHub? Na tym serwisie można współpracować nie tylko z osobami, które pracują w naszej firmie. Cały GitHub zrzesza bardzo dużą społeczność oraz daje możliwość tworzenia projektów w open source, gdzie w projekty mogą angażować się programiści z całego świata.

Niektórzy z użytkowników udostępniają swój kod po to, by nawzajem sobie pomagać i w ten sposób się rozwijać. Nauka programowania nie jest prosta, dlatego dla osób początkujących to świetne rozwiązanie, ponieważ może pobrać sobie czyjś kod i zastosować w swoim programie. Możliwość korzystania z tego co można znaleźć na GitHubie jest bardzo pomocne, szczególnie kiedy uczymy się programowania. Dodatkowo GitHub może być także naszym portfolio. Coraz częściej zdarza się, że osoby rekrutujące do IT szukając programistów na zlecenie swoich klientów, robią to poprzez wyszukanie kawałku kodu w wyszukiwarce technologii. Duża część projektów, która jest realizowana w ramach kurs programowania na który warto się wybrać, by poszerzyć swoje umiejętności, które są doceniane przez pracodawców.

Poprzedni artykułTriathlon – czy jest dla każdego?
Następny artykułNajlepsze kredyty gotówkowe — ranking

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj