Powszechne niegdyś farby klejowe zostały prawie całkowicie wyparte przez nowoczesne farby akrylowe. Jeśli dzisiaj malujemy jakieś pomieszczenie w domu, niemal na pewno będziemy na ściany nakładać właśnie farbę akrylową. Jest to nie tyle standard, co absolutna dominacja jednej technologii. W mylne wrażenie może wprowadzać nas nazewnictwo różnych produktów dostępnych na rynku. Największym rywalem dla znanych farb akrylowych są bowiem farby lateksowe, które tak naprawdę są tylko ich odmianą. Podobnie jest z farbami ceramicznymi, które także są klasycznymi emulsjami akrylowymi, ale mimo wszystko stanowią kolejną ewolucję najprostszego na rynku rozwiązania malarskiego, jakim jest standardowa farba akrylowa. Czym farba ceramiczna różni się od swojego pierwowzoru? Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę przy zakupie farby?
Ceramiczne mikrocząsteczki
Podobnie jak we wszystkich innych farbach akrylowych, farba ceramiczna zbudowana jest na bazie żywic akrylowych, które rozcieńcza się wodą, a ich wysychanie to po prostu parowanie wody. Dzięki temu farby tego typu są bezpieczne dla naszego zdrowia i nie powodują powstawania toksycznych oparów w czasie wysychania. Nie ma większej potrzeby, by mocno wietrzyć pomalowane pomieszczenie. Tym, co odróżnia emulsje ceramiczne od innych produktów na rynku jest zawartość w farbie specjalnych granulek ceramicznych. Są one oczywiście bardzo małe i nie da się ich ani zobaczyć, ale w żaden sposób wyczuć, ale ich efekty są zdecydowanie zauważalne. Emulsje ceramiczne są bardzo charakterystyczne, ponieważ tworzone przez nie powłoki malarskie są wyjątkowo gładkie i jednolite, co związane jest właśnie z równomiernym rozkładaniem się ich siatki w czasie schnięcia farby.
Najważniejsze charakterystyki emulsji ceramicznych
Emulsje ceramiczne wyróżniają się tym, że:
Tworzą wyjątkowo mocne i odporne powierzchnie malarskie, które można zmywać nawet przy użyciu agresywnych detergentów i alkoholi;
• Wytworzone przez nie powierzchnie malarskie mają charakter lekko połyskujący, stanowiący poniekąd stan przejściowy pomiędzy typowymi powierzchniami matowymi i połyskliwymi;
• Znakomicie maskuje wszystkie nierówności i pęknięcia podłoża; w czasie malowania jest charakterystycznie lepka i chociaż nie ma najwyższej wydajności, jest bardzo wygodnym materiałem.
Emulsje ceramiczne tworzą powłoki oddychające, co oznacza, że można je bezpiecznie stosować w pomieszczeniach z dużą wilgotnością. Dobrze sprawdzają się w łazienkach, a ich typowym miejscem zastosowania jest ściana nad blatem w kuchni.