Estrogeny i progesteron- jak wpływają na cykl menstruacyjny?

Estrogeny i progesteron to hormony płciowe u kobiet, które obok prolaktyny, odgrywają kluczową rolę w kobiecym organizmie, wpływając na rozwój żeńskich cech płciowych oraz zdolność zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy. Co ważne, estrogen i progesteron odpowiadają również za prawidłowy przebieg cyklu menstruacyjnego, dlatego też utrzymanie prawidłowego poziomu tych hormonów jest niezwykle ważne dla kobiecego organizmu.

Czym są estrogeny?

Estrogeny to grupa hormonów płciowych – w ich skład wchodzi estron, estradiol i estriol. Największą aktywność biologiczną z nich wszystkich wykazuje estradiol, który produkowany jest w jajniku. Stężenie estrogenów u kobiet jest zmienne w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Najwyższe stężenie stwierdza się między 12. a 14. dniem cyklu.

Przeczytaj: https://allwimin.com/pl/artykul/estrogeny-rola-w-organizmie-nadmiar-i-niedobor/

Czym jest progesteron?

Progesteron, dawniej nazywany luteiną, to żeński hormon płciowy wydzielany głównie przez ciałko żółte oraz nadnercza podczas fazy lutealnej oraz w pierwszych tygodniach ciąży. Odgrywa on istotną rolę podczas zapłodnienia – wpływa na śluz szyjkowy i może powodować zmniejszenie jego przepuszczalności dla plemników. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia w czasie cyklu miesiączkowego to wtedy poziom progesteronu zmniejsza się i następuje złuszczanie się błony śluzowej macicy, czyli miesiączka. Oznacza to, że progesteron jest odpowiedzialny za normowanie cyklu menstruacyjnego.

Przeczytaj: https://allwimin.com/pl/artykul/progesteron-znaczenie-w-zyciu-kobiety/

Jak estrogeny i progesteron wpływają na cykl menstruacyjny?

Przyjmuje się, że prawidłowe cykle menstruacyjne trwają od 21 do 35 dni, a przeciętna długość trwa 28 dni. Pierwszy dzień miesiączki jest jednocześnie pierwszym dniem cyklu. 

Między 1 a 6 dniem cyklu menstruacyjnego poziom estrogenów i progesteronu jest niski, co umożliwia złuszczenie się błony śluzowej macicy. W tym czasie, szczególnie na początku miesiączki, odczuwalne mogą być bolesne skurcze, a także uczucie zmęczenia. 

Od 7 do 13 dnia cyklu menstruacyjnego, czyli od końca miesiączki aż do owulacji, wzrasta poziom estrogenu. Jednocześnie wzrasta dobre samopoczucie, poprawia się wygląd zewnętrzny oraz zdolność do koncentracji. Rozpoczynają się również dni płodne, podczas których kobieta ma większą ochotę na seks, a jej ogólne samopoczucie jest w szczytowej formie.

14 dzień cyklu menstruacyjnego to dzień owulacji, podczas którego dochodzi do najwyższego poziomu estrogenu w organizmie. Podczas owulacji jajnik uwalnia jajeczko, które zapłodnione powoduje zajście w ciążę. W przeciwnym wypadku – organizm przechodzi w fazę lutealną. Owulacja to bardzo dobry czas dla skóry, która w tym czasie jest elastyczna i nawilżona, posiada lepsze zdolności regeneracyjne, a szansa na wystąpienie niedoskonałości jest niewielka. Niektóre kobiety podczas owulacji mogą odczuwać dyskomfort lub ból w podbrzuszu, zaś inne nie muszą doświadczać żadnych dolegliwości. 

Od 15 dnia cyklu menstruacyjnego, aż do jego końca, poziom estrogenów zaczyna spadać, przez co kobieta może odczuwać zmęczenie, może dochodzić do zatrzymania wody w organizmie – w konsekwencji do opuchlizny, skóra zaczyna produkować nadmiar sebum, co może powodować pojawiania się wyprysków na skórze. Około tydzień przed spodziewaną miesiączką może pojawić się PMS, a także obniżone libido.

Oczywiście, jeśli cykl menstruacyjny u danej kobiety trwa krócej lub dłużej niż 28 dni, poziom hormonów będzie zwiększał i zmniejszał się odpowiednio szybciej lub dłużej. 

Poprzedni artykułKiedy wykonać przegląd techniczny budynku?
Następny artykułJak skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Przegląd nowoczesnych metod

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj