Dom pod miastem czy mieszkanie w mieście– co wybrać?

Rozrastająca się rodzina to często jeden z głównych powodów do podejmowania decyzji dotyczących zmian mieszkaniowych. Wiele osób stając przed takim wyborem ma dylemat, czy wybrać mieszkanie w mieście, czy dom pod miastem. Zobaczmy, co brać pod uwagę dokonując wyboru.

Powierzchnia użytkowa

Porównanie pomiędzy mieszkaniem a domem dość często sprowadza się do porównywania ich powierzchni. W wielu miastach tak jest, że w cenie mieszkania w mieście można bez problemu znaleźć podmiejskie domy. Kraków jest najlepszym przykładem, że to prawda, bo za cenę mieszkania blisko centrum bez trudu można znaleźć dom pod miastem lub na jego obrzeżach.

Porównanie tych dwóch nieruchomości zawsze wyjdzie z korzyścią dla domu, gdyż jego metraż na pewno będzie większy niż metraż mieszkania w mieście w tej samej cenie. Zaznaczmy przy tym, że porównujemy nieruchomości o tej samej cenie, bo na pewno znajdą się w mieście mieszkania o powierzchni porównywalnej z segmentem podmiejskim, ale ich cena będzie zdecydowanie wyższa. W tym starciu dom kontra mieszkanie zdecydowanie wygrywa dom.

Infrastruktura

Drugim ważnym kryterium, które koniecznie należy brać pod uwagę przy wyborze pomiędzy domem a mieszkaniem, jest infrastruktura dostępna w danej lokalizacji. Co prawda w marzeniach często pojawiają się wizje mieszkania w domu pod lasem z daleka od cywilizacji, ale na co dzień marzenia te mogą okazać się bardzo uciążliwe. W codziennym funkcjonowaniu, szczególnie jeśli mamy dzieci, to bliskość przedszkola, szkoły czy sklepu może mieć priorytetowe znaczenie. Idealnie by było, gdyby do tego kompletu dołączyła jeszcze infrastruktura komunikacyjna, a zatem dostęp do dobrze funkcjonującego transportu publicznego i rozwinięta sieć drogowa

Patrząc pod tym kątem nie można jednoznacznie powiedzieć, czy lepiej będzie kupić dom na obrzeżach czy też mieszkanie w mieście, bo lokalizacje te mogą być do siebie bardzo zbliżone pod kątem rozwoju we wspomnianych wyżej aspektach. Czasem paradoksalnie obrzeża mogą być lepiej rozwinięte niż nowe osiedla, gdyż mają one dłuższą historię i powstające osiedla nowych domów wpisują się w istniejącą infrastrukturę. W tym porównaniu nie ma zatem jednoznacznych wygranych, bo trzeba to rozpatrywać zawsze indywidualnie.

Inne aspekty warte uwagi

Porównując zakup domu z mieszkaniem należy również wziąć pod uwagę takie elementy jak ogród czy własny kawałek chodnika. Ogród cieszy bardzo, gdy możemy w nim wypoczywać, ale na jego wygląd trzeba zapracować. Własny kawałek chodnika przed domem to z kolei obowiązek odśnieżania, który w czasie zimy należy wypełnić światek, piątek czy niedziela. Tutaj wyraźnie widać przewagę mieszkania, które nie generuje problemów tego typu i nie wymaga poświęcania dodatkowego czasu na prace przydomowe.

Patrząc na powyższe porównanie widać wyraźnie, że nie można jednoznacznie powiedzieć, który wybór jest lepszy. Każdy musi sam określić, co jest dla niego najważniejsze i na podstawie tych priorytetów może wybrać rozwiązanie najlepsze dla siebie.

Poprzedni artykułJak zwiększyć swoje szanse na udaną randkę?
Następny artykułNietrzymanie moczu – przedstawiamy fakty, obalamy mity!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj