Dobór parapetów zewnętrznych. Kamień naturalny optymalnym rozwiązaniem

Zadaniem parapetów jest ochrona ścian budynku przed wilgocią i uszkodzeniami, dlatego muszą być solidne i odporne. Ze względu na to, że znajdują się na zewnątrz, chcemy, aby prezentowały się estetycznie. Właśnie dlatego, warto wybierać parapety z kamienia naturalnego. Te surowce są trwałe i mało podatne na zarysowania oraz wilgoć, a jednocześnie efektownie wyglądają.

Jakie są rodzaje kamieni naturalnych?

Kamienie naturalne to bardzo ogólne określenie, do którego można zaliczyć długą listę surowców. Jednak nie wszystkie wykorzystuje się jako materiały budowlane. Kamienie mają różne właściwości, przez co swoje zastosowanie znajdują w różnych wyrobach. Do produkcji parapetów zewnętrznych bardzo dobrze sprawdza się np. granit. Ten kamień jest bardzo trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć, oraz wysokie i niskie temperatury. Występuje m.in. w barwie szaro-biało-czarnej, różowo-szaro-czarnej i szaro-białej. Konkurować może z nim kwarcyt, który także jest odporny na warunki atmosferyczne i ma niską nasiąkliwość. Jednym z najpopularniejszych kamieni naturalnych jest marmur. Chociaż jest bardziej wymagający od granitu i kwarcytu, spełni swoje zadanie, a przede wszystkim będzie prezentował się zachwycająco i ekskluzywnie.

Zalety parapetów z kamienia naturalnego

Można powiedzieć, że parapety z kamienia naturalnego są zaprojektowane przez samą naturę, ponieważ człowiek nie ma wpływu na to, jak będzie wyglądała płytka, co nadaje im wyjątkowości. Kamienie naturalne wydobywane z różnych skał, w różnych miejscach na Ziemi sprawiają, że nie ma dwóch takich samych parapetów zewnętrznych. Szeroki wybór na rynku zapewni perfekcyjne wykończenie każdego budynku, niezależnie od elewacji. Oprócz estetyki liczy się też funkcjonalność. Te parapety są trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne takie jak grad, deszcz, czy śnieg.

„W przeciwieństwie do parapetów PCV, te wykonane z kamieni są świetną inwestycją. Zachowują doskonałą kondycję i chronią budynek przed zaciekami przez lata. Bez obaw można na nich kłaść doniczki z kwiatami i inne dekoracje. Parapet z kamienia naturalnego nie zniszczy się pod ich ciężarem i łatwo wyczyścić go z zabrudzeń”. – mówi specjalista z hurtowni kamienia HB-Polska.

Dobór i montaż parapetu zewnętrznego

Parapety oprócz ochrony fasady, mają być także formą ozdoby. Rodzaj kamienia oraz jego kolorystykę dopasowuje się do stylu elewacji budynku. Można to zrobić na zasadzie kontrastu np. białą elewację połączyć z ciemniejszymi parapetami np. z granitu lub wapienia. Jeśli zależy nam na spójności i tym, aby parapety nie rzucały się w oczy, warto wybrać kamień o kolorze podobnym do ścian.

Dobry parapet to taki, który spełnia swoją rolę, dlatego bardzo ważny jest prawidłowy montaż. Parapet zewnętrzny powinien być nachylony minimum pod 5-stopniowym kątem, aby woda nie osadzała się na nim. Jedna z krawędzi musi być wkomponowana na minimum 1 cm pod ościeżnicę okna, aby można było ją uszczelnić. Szerokości i długości parapetów zamawia się indywidualnie do każdej wnęki okiennej, jednak warto pamiętać, że powinien wystawać ok. 5 cm poza ścianę. Wykonanie i montaż parapetów zewnętrznych najlepiej powierzyć sprawdzonej firmie.

Poprzedni artykułKto może świadczyć usługi transportu medycznego?
Następny artykułWindows 10 czy Android – tablet z którym systemem wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj