Dlaczego warto stosować agrowłókniny?

Przyglądając się ogrodom oraz aranżacjom zieleni w przestrzeni publicznej możemy zauważyć czarne folie, które są rozkładane pomiędzy roślinami ozdobnymi. To nic innego jak agrowłóknina, której stosowanie stało się bardzo popularne. Nie powinno to dziwić, gdyż to materiał mający szereg zalet, związanych zarówno z poprawą warunków życia roślin, jak i estetyką. Zobaczmy zatem dlaczego warto stosować agrowłókniny , które można kupić w każdym dobrym sklepie ogrodniczym.

Stosowanie agrowłókniny do ściółkowania

Jednym z głównych powodów stosowania agrowłókniny w ogrodach i przestrzeni publicznej jest ściółkowanie. Dzięki ułożeniu agrowłókniny gleba jest chroniona przed nadmiernym parowaniem, a zatem nie wysycha tak szybko i nie wychładza się, co zapewnia roślinom dużo lepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Jest to szczególnie istotne dla młodych roślin, które dopiero rozpoczynają rosnąć i są bardziej wrażliwe na przygruntowe przymrozki czy inne anomalia pogodowe mogące mieć na nie destrukcyjny wpływ.

Ważną zaletą agrowłókniny jest jej przepuszczalność, która pozwala docierać wodzie do gleby i zapewnia korzeniom roślin odpowiedni poziom nawodnienia, co jest jednym z najważniejszych warunków prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Z jednej strony agrowłóknina chroni zatem rośliny przed suszą, a z drugiej zapewnia możliwość nawodnienia, gdy pojawi się czas opadów.

Agrowłóknina chroni przed chwastami

Ułożenie agrowłókniny pomiędzy roślinami ogranicza również konieczność plewienia. Dzięki agrowłókninie chwasty nie rosną, a zatem znika problem ich usuwania. Jest to istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale ma ogromny wpływ też na warunki roślin do rozwoju, gdyż rosnące chwasty nie zubażają ziemi w substancje odżywcze. Stosując agrowłókninę mamy zatem pewność, że wszystkie składniki odżywcze, które zostaną dostarczone do gleby, będą zużyte przez uprawiane rośliny, a nie przez chwasty.

Walory estetyczne stosowania agrowłókniny

Stosowanie agrowłókniny ma również walory estetyczne i pozwala wprowadzić wrażenie elegancji w aranżowanej przestrzeni ogrodowej. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o brak chwastów, który ma niebagatelny wpływ na estetykę, ale również o możliwość pokrycia agrowłókniny materiałami dekoracyjnymi. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się korę sosnową, zrębki sosnowe czy drobne kamienie ozdobne. Duża różnorodność kolorystyczna sprawia, że przy ich użyciu można stworzyć ciekawe wzory i w ten sposób osiągnąć niepowtarzalny efekt w ogrodzie.

Poprzedni artykułOlej CBD w starciu z rakiem, to mit czy prawda?
Następny artykułCzy eleganckie spodnie męskie mogą być wygodne? Kilka przystępnych trendów mody

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj