O damskich torebkach powiedziano już wiele – są to i anegdoty, i legendy. Również o porządkach w damskiej torebce mówi się na ogół żartobliwie. Rzecz w tym, że trudno tam cokolwiek uporządkować, przecież torebka damska nie posiada szuflad. No, może łatwiej jest o to w wypadku torebki-kuferka.
No i już mamy pierwszy sygnał… Rodzajów damskich torebek trudno się jest doliczyć, zarówno, jeśli idzie o ich kształt, jak i materiał, z jakiego są produkowane. Mimo to, bez względu na rodzaj, warto jest o torebki dbać, czyścić od czasu do czasu i konserwować.
Rodzaje damskich torebek
Przypomnijmy z grubsza, jakie rodzaje damskich torebek spotykamy najczęściej? W Polsce niejednokrotnie stosowane są nazwy pochodzące zza granicy. Bo na przykład damską torebkę na zakupy do tej pory niektórzy nazywają shopperem. Natomiast popularny od pewnego czasu kuferek kojarzony bywa ze słowem „doctor”, ponieważ, zanim tego typu torebki (również w różnych odmianach) zaczęły używać kobiety to najpierw kuferkiem posługiwali się lekarze ze względu na jego praktyczność.
Dajmy jednak spokój nazwom angielskim, by się i w tym nie pogubić. Mamy zatem między innymi – torebki kopertowe, listonoszki, damskie aktówki, sportowe, worki zwane wcześniej bucketami i bardzo popularne plecaczki.
Również niełatwo jest doliczyć się rodzajów materiałów, z których wykonywane są damskie torebki. Najczęściej chyba są użytkowane ze sztucznej skóry i ze skóry. Ale są też z tkaniny obszytej skórą, jest grupa zwolenników toreb patchworkowych.
Wspomniane kuferki bywają połączeniem wikliny ze skórą. Oczywiście nieodłącznymi częściami toreb i torebek są elementy metalowe. To wszystko na dobrą sprawę wymaga od czasu do czasu czyszczenia i konserwacji, zwłaszcza torby skórzane, które bywają bardzo drogie.
Czyszczenie i konserwacja torebek skórzanych
Mając na uwadze to, że wśród środków najczęściej wykorzystywanych do czyszczenia torebek skórzanych znajduje się również woda, pamiętajmy, że nie należy ich nadużywać. Raczej przy czyszczeniu (na ogół wstępnym) najlepiej jest wykorzystywać wilgotną ściereczkę. Wcześniej jednak przydatna może się okazać szczotka z miękkim włosiem (bo skórę łatwo jest zarysować), a nawet pędzelek.
Przed przystąpieniem do czyszczenia drogiej torebki warto jest poszukać wiarygodnych informacji na ten temat, chociaż producenci torebek coraz częściej dodają do swojego produktu odpowiednie preparaty, choćby piankę w sprayu do odtłuszczania. Niektórzy korzystają ze środków domowych, m.in. z sody oczyszczonej, octu i spirytusu, a nawet proszku do pieczenia.
Pamiętajmy jednak, że niektóre domowe środki mogą np. odbarwiać skórę, dlatego warto jest zakupić gotowy zestaw do czyszczenia i konserwacji skóry.
Zapraszamy do sklepu internetowego https://czyszczenieskory.pl/