Czy wypożyczając auto można wynająć fotelik dla dziecka?

Rodziny z dziećmi to coraz częstszy widok w wypożyczalni samochodów. Nie każdy dysponuje własnym pojazdem lub ma tylko mały samochód do miasta, a korzystając z usług wypożyczalni, można wynająć duże auto z pojemnym bagażnikiem, które będzie idealne na wakacyjny wyjazd. Jeśli zabierasz w podróż swoje pociechy, musisz zadbać o odpowiednie foteliki dla dzieci. Dowiedz się, czy wypożyczalnia zapewni Ci możliwość ich wynajmu.

Jakie dzieci powinny być przewożone w fotelikach?

Według polskich przepisów w fotelikach powinny być przewożone wszystkie dzieci poniżej 150 centymetrów wzrostu. Dopuszcza się jednak dwa wyjątki od tej reguły. Pierwszym z nich jest przypadek, w którym dziecko ma przynajmniej 135 centymetrów wzrostu i ze względu na masę i wzrost nie można go poprawnie zapiąć w żadnym foteliku dostępnym na polskim rynku. Drugie odstępstwo od przepisów jest możliwe wtedy, gdy w aucie osobowym lub dostawczym przewożonych jest troje dzieci, dwoje z nich jest zapiętych w fotelikach, a na trzeci nie ma już miejsca. Wówczas możesz przewozić trzecie dziecko na tylnym siedzeniu zapięte pasami, ale tylko wtedy, gdy ma powyżej 3 lat.

W praktyce obie te sytuacje mają niską szansę na zaistnienie. W Polsce możesz zakupić foteliki homologowane dla dzieci do 54 kg, które powinny być wystarczające dla każdego dziecka nieprzekraczającego 150 centymetrów wzrostu – tłumaczy pracownik ogólnopolskiej sieci wypożyczalni samochodów ABACUS CAR RENTAL. Nieco częściej można spotkać się z problemem niemożności zamontowania trzeciego fotelika. Mimo to bezwzględnie upewnij się, czy nie da się zmieścić trzech fotelików na tylnych siedzeniach. Musisz bowiem pamiętać, że nawet jeśli przepisy dopuszczają możliwość przewożenia trzeciego dziecka tylko zapiętego pasami, nie oznacza to, że jest to rozwiązanie bezpieczne. W razie wypadku może się to skończyć tragicznie dla Twojej pociechy.

Czy wypożyczalnia ma obowiązek zapewnić fotelik dla dziecka?

Nie istnieją żadne przepisy, które zobowiązywałyby wypożyczalnie samochodów do oferowania klientom fotelików dla dzieci. W rzeczywistości każda szanująca się firma rentalowa zapewnia taką możliwość. Jeśli na stronie internetowej nie ma żadnej informacji na ten temat, możesz zadzwonić lub napisać maila. Niezależnie od tego, czy chcesz wypożyczyć niewielki samochód miejski, czy decydujesz się na wynajem kombivana, wypożyczalnia powinna zapewnić Ci odpowiednią liczbę dopasowanych fotelików. Wypożyczenie fotelika dla dziecka jest zazwyczaj dodatkowo płatne. Najczęściej trzeba uiścić opłatę za każdą dobę wynajmu. Jeśli nie wiesz, jaki fotelik będzie odpowiedni dla Twojego dziecka, pracownicy wypożyczalni na pewno pomogą Ci dobrać właściwy model.

Poprzedni artykułNiezbędnik na letni piknik poza miastem
Następny artykułPopularne zabiegi męskiej depilacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj