Czy wiesz, jak możesz wykorzystać europalety?

Jeżeli wpadła Tobie w ręce używana paleta, z całą pewnością zadajesz sobie pytanie o potrzebę jej zatrzymania. Na pierwszy rzut oka, wydaje się być zupełnie nieprzydatna i bezużyteczna. Palety są doskonałym surowcem do wykonania różnych przydatnych elementów wystroju wnętrza, które mogą spełniać szereg praktycznych funkcji. Z powodzeniem pełnią rolę mebli, będąc przy tym nietuzinkowym dodatkiem. Stosunek ceny palet do ich jakości i możliwości jest rewelacyjny. Na ich wykorzystanie w domu i ogrodzie jest nieograniczona ilość pomysłów, a co najważniejsze, świetnie pasują do każdego stylu wnętrza.

Paleta palecie nie równa

Zdobycie palet jest bardzo łatwe, jednak nie wszystkie będą się nadawać do wykonania mebli. Palety, znalezione na placach budowy, na terenie magazynu lub na tyłach marketu, mogą mieć słabszą jakość i wymagać lepszego przygotowania i zabezpieczenia. Ze względu na to, że wykonane są z surowego drewna, narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a w szczególności – wilgoci. Jeżeli chcesz pewien jakości palet, możesz kupić je w hurtowniach palet, oferujących sprzedaż detaliczną.

Palety nie są takie same, różnią się między sobą przede wszystkim budową i rozmiarem. Nie zawsze gabaryty palety wskazują na jej trwałość – czasem mniejsza paleta może utrzymać większy ciężar, niż większa paleta, a o wytrzymałości decyduje konstrukcja. Najczęściej spotykane są palety trójwarstwowe i dwuwarstwowe. Te pierwsze są bardziej wytrzymałe, co zawdzięczają wzmocnionej konstrukcji przez dodatkowe wypełnienie i podbicie. Dwuwarstwowe zaś są mniej odporne na duży ciężar i przewidziane z reguły do użytku jednorazowego. Z pewnością, nie będą nam przydatne w tworzeniu nowym mebli.

Najbardziej cenione i poszukiwane są europalety, które mają oznaczenie za pomocą symbolu EPAL. Wykonane są z impregnowanego drewna poddanego obróbce termicznej, by odpowiednio zabezpieczyć drewno przed szkodnikami. To wszystko sprawia, że europalety będą najlepszym wyborem do Twojego domu.

Grunt to odpowiednie przygotowanie palety

To bardzo ważne, by właściwie przygotować palety do pracy z nimi. To kluczowy etap, bo od niego głównie zależy jakość użytkowania palety i jej żywotność. Obowiązkowo sprawdź stan drewna, czy nie jest zawilgocone, czy jego struktura nie jest naruszona, ani uszkodzona. Jeżeli paleta długo leżała bezpośrednio na ziemi bez zadaszenia, to jest duże prawdopodobieństwo, że jest wilgotne lub zalęgły się w nim szkodniki. Taki materiał nie będzie się nadawał na mebel, nie posłuży zbyt długo i może stworzyć zagrożenie dla codziennego użytkowania.

Przystąp do oszlifowania powierzchni palety w celu pozbycia się możliwych drzazg i wyrównania jego powierzchni. Na koniec zabezpiecz paletę impregnatem do drewna, który utworzy warstwę ochronną przed działaniem wilgoci.

Pomysły na wykorzystanie palet

Palety doskonale sprawdzą się jako siedziska i łóżka. Łatwo stworzysz z nich półki, szafki, a nawet regał. Są bardzo uniwersalnym materiałem, z którego bez trudu wyczarujesz coś nietuzinkowego do domu i ogrodu. Na tarasie czy balkonie palety sprawdzają się w roli ław oraz siedzisk, a także kwietników i całych systemów do przechowywania narzędzi ogrodowych lub poduszek na siedzisko.

Poprzedni artykułTerapia funkcji poznawczych w rehabilitacji poudarowej
Następny artykułZalety samochodów dostawczych Citroen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj