Czy warto studiować psychologię?

Studia psychologiczne to obecnie jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów przez absolwentów szkół średnich. Przede wszystkim wynika to z ciągłego i dynamicznego rozwoju dziedziny, ale również w ostatnich latach zaobserwowany został znaczący wzrost korzystania z porad i wsparcia specjalistów przez wiele dorosłych oraz dzieci. Jak wyglądają studia psychologiczne i dlaczego warto wybrać ten kierunek kształcenia? Wyjaśniamy!

Jak wyglądają studia psychologiczne?

Studia psychologiczne przede wszystkim przeznaczone są dla osób, które posiadają wiedzę humanistyczną oraz pragną rozwijać się w tym zakresie. W zależności od wybranej uczelni studia mogą odbywać się w formie studiów magisterskich trwających 5 lat, natomiast niektóre uczelnie wyższe takie jak Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej w Kutnie oferują studia licencjackie 3-letnie, a następnie 2-letnie kształcenie w formie studiów magisterskich w określonej dziedzinie.

Na studiach można spodziewać się m.in. wiedzy z zakresu medycyny i biologii, z kolei, jeśli chodzi o przedmioty typowo psychologiczne, najczęściej będzie to psychologia kliniczna, społeczna, rozwojowa oraz psychopatologia. Studia psychologiczne opierają się także na wielu praktycznych zajęciach, takich jak ćwiczenie metod i rozmów terapeutycznych, co pozwala na rozwinięcie kompetencji niezbędnych w przyszłej pracy psychologa.

Jakie perspektywy zawodowe ma absolwent psychologii?

Psychologia to bez wątpienia bardzo szeroka dziedzina, które obejmuje wiele zagadnień, metod i koncepcji, co sprawia, że stanowi ona dynamiczną i prężnie rozwijającą się naukę. W ostatnim czasie obserwowany jest również wzrost zapotrzebowania na specjalistów, których cały czas na polskim rynku brakuje. Z tego powodu po ukończeniu studiów psychologicznych można pracować niemal w każdej gałęzi gospodarki, m.in. w takich miejscach jak:

  • Poradnie psychologiczne,
  • Przychodnie, szpitale kliniczne oraz psychiatryczne,
  • Szkoły i przedszkola,
  • Sądy i więzienia,
  • Policja i wojsko,
  • Instytucje szkoleniowe i doradcze,
  • Agencje pracy oraz firmy rekrutujące pracowników,
  • Agencje reklamowe i PR,
  • Media,
  • Agencje konsultingowe,
  • Pracownie badań naukowych i psychologicznych,
  • Własne gabinety terapeutyczne.

Warto również wspomnieć o tym, że wiedza i umiejętności uzyskane podczas studiów psychologicznych przydadzą się tak naprawdę w każdej dziedzinie, dlatego też psychologia bez wątpienia jest drogą kształcenia niosącą za sobą wiele możliwości rozwojowych oraz zarobkowych.

Studia psychologiczne – i co dalej?

Po ukończeniu studiów psychologicznych absolwent otrzymuje możliwość kształcenia się w różnych dziedzinach dopasowanych do indywidualnych preferencji. W przypadku studiów licencjackich często zdarza się, że już po 3 latach ma on szansę na wybranie konkretnego kierunku dalszej edukacji, która otwiera nowe perspektywy zawodowe. Między innymi może to być psychologia edukacyjna, sportu, kliniczna czy psychologia sądowa.

Ciekawym rozwiązaniem jest kształcenie się w zakresie psychologii biznesu, która cieszy się ogromną popularnością w bardziej rozwiniętych krajach i aktualnie jej możliwości zostały docenione również w Polsce. Przede wszystkim psychologia biznesu opiera się na stosowaniu metod oraz technik motywacyjnych i coachingu, ale także uczy, jak skutecznie inspirować ludzi do rozwoju osobistego. Taka wiedza stwarza możliwość pracy zarówno w placówkach publicznych i prywatnych, jak i jako niezależny coach lub trener.

Poprzedni artykułIle mogą kosztować pakiety medyczne dla firm?
Następny artykułSos śmietanowy i kozi ser – ważne składniki włoskiej pasty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj