Czy drzwi drewniane pasują do nowoczesnego budownictwa?

Drzwi wykonane z prawdziwego drewna od lat są synonimem trwałości oraz świetnej estetyki. Drewniana stolarka jest jednak przez swój szlachetny charakter kojarzona przede wszystkim z architekturą utrzymaną w klasycznym stylu. Ten stereotyp sprawia, że inwestorzy często rezygnują z takiego rozwiązania na rzecz skrzydeł z tworzyw sztucznych lub metalu. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ drzwi drewniane doskonale sprawdzą się przy różnych aranżacjach – również w nowoczesnym budownictwie.

Dlaczego warto wybrać drzwi z drewna?

Drewno to materiał, który od setek lat jest ceniony ze względu na swoje walory estetyczne – zarówno przez rzemieślników i projektantów, jak również odbiorców gotowych elementów wyposażenia wnętrz. Naturalne piękno tego surowca tkwi w wybarwieniu oraz rysunku słojów, który bez problemu można dopasować do swoich osobistych preferencji oraz charakteru domostwa. Producenci drzwi zewnętrznych drewnianych oferują szeroką gamę dostępnych gatunków drewna, zarówno tych rodzimych, jak i egzotycznych, takich jak np. meranti, teak czy iroko.

Zalety drzwi wykonanych z drewna nie kończą się oczywiście na doskonałej prezencji – nie mniej ważne są ich świetne parametry techniczne, które pod wieloma względami wcale nie odbiegają od właściwości popularnego PCV czy aluminium. Miłośnicy drewna cenią je przede wszystkim za wyjątkową trwałość, którą wytwórcy stolarki dodatkowo poprawiają z pomocą rozmaitych rozwiązań, np. specjalnych powłok wodoodpornych. Takie połączenie sprawia, że drewniane drzwi zewnętrzne nie tylko zachowają swój kształt i wygląd, ale oprą się działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych przez długie lata.

Wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, sprężystość oraz odporność na wahania temperatur i poziomu wilgotności sprawiają, że drzwi z drewna wcale nie narzekają na brak popularności wśród prywatnych inwestorów.

Tych, którzy jeszcze się wahają, powinien przekonać fakt, iż drewniane drzwi zewnętrzne cechują się też doskonałą izolacyjnością akustyczną, co przydaje się zwłaszcza w przypadku obiektów zlokalizowanych w pobliżu ruchliwych węzłów komunikacyjnych, oraz izolacją termiczną – dodaje specjalista reprezentujący firmę Urzędowski, producenta stolarki drewnianej.

Naturalna Izolacyjność drewna jest uzupełniana z pomocą pianek z polistyrenu ekstrudowanego, dzięki czemu skrzydła z tego surowca mogą pochwalić się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie nawet 0,7 W/m2K (tak, to wartość, którą charakteryzuje się budownictwo energooszczędne, a nawet pasywne).

Szerokie możliwości aranżacyjne

Jeżeli zależy nam na zachowaniu spójności w wyglądzie całego obiektu, to warto postawić na drzwi wykonane z drewna. Dlaczego? Jak wspominaliśmy już wcześniej, stolarka może być wyprodukowana z rozmaitych gatunków – możemy zdecydować się np. na jasną sosnę, albo ciemny dąb i idealnie dopasować skrzydło wejściowe do koloru elewacji, jak i wnętrza naszego domu (np. paneli wyłożonych w holu). W przypadku nowoczesnego budownictwa, gdzie odchodzi się od licznych zdobień na rzecz jak najbardziej minimalistycznych brył, proste drzwi z drewna sprawdzą się po prostu znakomicie.

Wielu inwestorów lubi połączenie surowych materiałów budowlanych i wykończeniowych (np. betonu, szkła czy szlifowanego metalu) z naturalną fakturą i wybarwieniem prawdziwego drewna. Powstający w ten sposób kontrast może stanowić ciekawe przełamanie i architektoniczny akcent, który nada całemu budynkowi wyjątkowego charakteru. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby drewniane skrzydło zostało pokryte okleiną o jednolitym kolorze – wówczas zestaw drzwiowy będzie mógł niemal całkowicie wtopić się w pozostałe elementy wykończenia, zachowując przy okazji swoje właściwości.

Drzwi mogą też zostać uzupełnione przez liczne dodatki, takie jak np. przeszklenia czy też aplikacje z np. stali. Nawet drobne modyfikacje utrzymane w kubistycznym stylu pozwolą jeszcze lepiej dopasować drewnianą stolarkę do potrzeb nowoczesnego budownictwa.

Drewniane drzwi w nowoczesnym budownictwie – czy warto?

Drewno to bardzo wdzięczny materiał o świetnych właściwościach, który w formie drzwi wejściowych (oczywiście przy odpowiedniej pielęgnacji) posłuży nawet kilkadziesiąt lat. Najnowsze realizacje producentów stolarki skutecznie udowadniają, że drewniane skrzydła nie są zarezerwowane tylko dla wiejskich domków czy klasycznych rezydencji, ale z powodzeniem można je wykorzystać również w nowoczesnym budownictwie. Pozwala na to ich szeroka możliwość modyfikowania, zarówno pod kątem kolorów, jak i dodatków.

Poprzedni artykułJersey bawełniany – materiał idealny?
Następny artykułW jakich aranżacjach sprawdzą się złote baterie wannowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj