Kiedyś uważano, że trądzik dotyka tylko osoby młode w wieku dojrzewania, a wywołują go zaburzenia hormonalne. Obecnie wiadomo, że trądzik to nie jedna, a kilka jednostek chorobowych o skomplikowanej etiologii i nie zawsze łatwym leczeniu. Czy wobec tego trądzik możemy wyleczyć domowymi sposobami? Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do lektury.
Trądzik – nie tylko skóra choruje
Aktualnie wyróżnia się kilka odmian trądziku, poczynając od trądziku niemowlęcego, poprzez trądzik młodzieńczy, aż po trądzik osób dorosłych, który może trwać nawet do 60 roku życia. Jest to więc choroba przewlekła występująca tak u mężczyzn, jak i u kobiet, jedynie z mniejszym lub większym nasileniem. Do tego spora część pacjentów w trakcie trwania tej choroby doświadcza epizodów depresji. Trądzik obniża samoocenę, co ma swoje daleko idące konsekwencje dla pacjenta cierpiącego na te chorobę. Jeszcze większy problem stanowią blizny potrądzikowe, które mogą utrudniać poszukiwanie pracy i osiąganie celów życiowych. Dlatego nie należy zwlekać z leczeniem trądziku, tylko rozpocząć je, zanim na naszej twarzy pojawią się szpecące, trudne do usunięcia zmiany.
Czy domowe sposoby działają?
W internecie jak i niektórych innych źródłach można znaleźć „polecane sposoby na trądzik”. Często obejmują one stosowanie kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej, jak te z dodatkiem kwasu acetylosalicylowego, czy też przecieranie twarzy aloesem lub mieszanką z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego. Jest prawdą, że powyższe metody mają pewną skuteczność, z racji tego, że obejmują zastosowanie substancji o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Zwykle jednak pomagają one tylko w najłagodniejszych przypadkach słabo nasilonego trądziku lub też w początkowych stadiach choroby. Jeżeli po zastosowaniu tych domowych sposobów nie widzimy istotnej różnicy, nie warto zwlekać, lecz udać się do specjalisty.
Gdzie można wyleczyć trądzik?
Jeżeli chcemy na dobre pozbyć się tego uciążliwego schorzenia, najlepiej poszukajmy dobrego dermatologa, który specjalizuje się w leczeniu różnych postaci trądziku. W Warszawie takim miejscem jest na przykład Klinika Trądziku dr Chlebus. Dermatolog dobierze najlepsze metody i zabiegi do konkretnego pacjenta, uwzględniając szereg czynników, które mogą stymulować rozwój lub powodować nawroty choroby, takie jak m.in.: stres, leki antykoncepcyjne, kosmetyki itp. Leczenie trądziku jest więc procesem kompleksowym, który należy powierzyć specjaliście.