Co to jest inteligentny dom i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Dom, który odpowiada na nasze potrzeby i zapewnia komfort korzystania z urządzeń elektronicznych, ogrzewania czy wentylacji nie jest już w sferze marzeń. Wystarczy zdecydować się na system inteligentnego domu. Warto dowiedzieć się na jego temat więcej, a także poznać wszystkie korzyści jego stosowania.

Czym jest smart home i dlaczego warto zdecydować się na projekt inteligentnego domu? 

Zbiór systemów i urządzeń do automatyki domowej określamy mianem inteligentnego domu. W ramach domowej sieci poszczególne urządzenia są ze sobą powiązane i mogą się ze sobą komunikować. Nazywamy to Internetem Rzeczy. Również użytkownik może komunikować się z systemem dzięki zastosowaniu dedykowanej aplikacji do systemu smart home. Aby wszystkie elementy świetnie ze sobą współpracowały warto zdecydować się na projekt inteligentnego domu. W ten sposób oprogramowanie wraz z systemem urządzeń będzie dostosowane indywidualnie do potrzeb. Nie będziesz zatem płacić za funkcje i elementy, które nie są Ci potrzebne. Warto zdecydować się na niego niezależnie od tego, czy wybiera się smart home z okablowaniem czy smart home Wi-Fi.      

Komponenty systemu inteligentnego domu i funkcje, które oferuje 

Każdy system inteligentnego domu posiada centralę, do której podłączone są poprzez kable lub zdalnie poszczególne urządzenia czy czujniki. Elementem łączącym urządzenia z centralą może być mostek. Ponadto w pomieszczeniach można zaplanować montaż kontrolerów, które pozwalają na sterowanie urządzeniami, które tam się znajdują. Czujniki są bardzo ważną częścią systemu, bo ich dobra komunikacja z centralą odpowiada za bezpieczeństwo systemu smart. Wyróżniamy między innymi czujniki ruchu, zmierzchu, dymu, czadu, wilgotności czy temperatury i wszystkie mogą być zastosowane w ramach automatyki budynkowej. Dzięki nim może dobrze działać choćby system symulacji obecności domowników. Mają bezpośredni wpływ na inteligentne ogrzewanie. Może być ono zintegrowane ze stacją pogody, czujnikiem temperatury czy wilgotności oraz czujnikiem ruchu. Gdy nie przebywa się w domu można zmniejszyć zdalnie temperaturę i zwiększyć ją przed powrotem do domu.

Inteligentne oświetlenie także może być sterowane z poziomu smartfona, gdy jest się poza domem, ale taki system zwiększa komfort także gdy przebywa się w domu. W nocy nie trzeba szukać włącznika po omacku, bo czujnik ruchu czuwa nad włączeniem oświetlenia, gdy to konieczne. Automatyka domowa to także elementy znajdujące się teoretycznie poza domem. Można sterować bramą czy furtką, ale system obejmuje także inteligentny ogród, czyli np. zarządzanie zraszaniem trawnika. Bardzo popularną funkcją smart home jest także multiroom zapewniający odbiór w różnych pomieszczeniach bez konieczności stosowania dodatkowych anten czy dekoderów.  

Dlaczego inteligentny dom to dobry wybór?

Warto wiedzieć, że inteligentny dom pozwala także na zarządzanie energią w ramach systemu HEMS. Można zatem kontrolować zużycie energii elektrycznej, a także optymalizować działanie urządzeń czy oświetlenia tak, by płacić za prąd jeszcze mniej. Inteligentny dom chroni przed potencjalnym włamaniem, ale i zwiększa skuteczność systemów przeciwpożarowych. Zapewnia komfort korzystania z elektrycznych rolet czy wszelkich urządzeń typu smart. Jednocześnie jest to system mało awaryjny i nie wymagający częstych konserwacji.     

Poprzedni artykułAkcje GPW
Następny artykułKarty pracy dla 3 klasy – zachęć dziecko do nauki bez presji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj