Choroby wzroku u seniorów

Choroby oczu u seniorów - starszy mężczyzna podczas badania wzroku u okulistki.

Procesom starzenia ulegają wszystkie tkanki i narządy w organizmie człowieka – nie wyłączając oczu. U seniorów występują różne choroby wzroku, najczęściej spowodowane właśnie przez fizjologiczne, w pełni naturalne procesy degeneracji tkanek. Do tych najpowszechniejszych zalicza się zaćma, jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest zaćma,
  • jakie są objawy i metody leczenia jaskry,
  • czym jest zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem.

Choroby somatyczne oczu są dość często spotykane u seniorów – wraz z wiekiem procesom starzenia ulegają bowiem także tkanki odpowiedzialne za widzenie. Ważne jest, by każda osoba starsza przynajmniej raz w roku odwiedzała okulistę. Wcześnie wykryte objawy choroby oczu pozwalają hamować jej rozwój i wdrażać skuteczne leczenie, a dzięki temu – chronić seniora przed całkowitą ślepotą.

Choroby oczu: zaćma – przyczyny, objawy, leczenie

Najczęstszą chorobą wzroku wśród seniorów jest zaćma. Przyczyny tej choroby są ściśle związane z procesami starzenia – znajdująca się w oku soczewka, która odpowiada za przepuszczanie światła słonecznego, z biegiem czasu mętnieje. Do oka dociera więc coraz mniej światła, co daje objawy w postaci pogorszenia jakości widzenia, słabszego widzenia kolorów, problemów z czytaniem, wykonywaniem czynności wymagających precyzyjnego widzenia itp.

Zaćma może rozwijać się w jednym lub w obu oczach. Jest to najczęstsza przyczyna ślepoty wśród seniorów – na szczęście ślepoty w pełni odwracalnej. Zaćmę można bowiem dość łatwo wyleczyć – wystarczy wykonany w trybie ambulatoryjnym prosty i mało inwazyjny zabieg, podczas którego usuwa się z oka zmętniałą soczewkę naturalną i wszczepia na jej miejsce soczewkę sztuczną. Widzenie wraca właściwie od razu.

Choroby wzroku u seniorów – jaskra

Dużo bardziej niebezpieczną chorobą somatyczną oczu u osób starszych jest jaskra. Polega ona na postępującym zaniku nerwu wzrokowego, co może doprowadzić do całkowitej i nieodwracalnej ślepoty. Główną przyczyną zaniku nerwu wzrokowego jest z kolei wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, które może być efektem zaawansowanej miażdżycy, nadciśnienia, przebytych zawałów i udarów, a więc schorzeń typowych dla wieku podeszłego.

Jaskra diagnozowana jest u 0,5% 40-latków, około 5% 50-latków oraz 8-10% osób po 70.-80. roku życia. Niestety, ubytki włókien w nerwie wzrokowym przez długi czas przebiegają niezauważalnie – przy patrzeniu dwojgiem oczu oba pola widzenia nakładają się na siebie i uzupełniają swoje ubytki, a pacjenci trafiają do lekarza, gdy zmiany są już zaawansowane i nieodwracalne.

Choroby somatyczne oczu – zwyrodnienie plamki związane z wiekiem

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem to choroba plamki żółtej, a więc centralnej części siatkówki, która odpowiada m.in. za ostrość widzenia. Przyczyny jej zwyrodnienia nie zostały jednoznacznie określone – przypuszcza się, że choroba może mieć podłoże genetyczne, ale do czynników zwiększających ryzyko jej wystąpienia zalicza się także podeszły wiek. Występuje ona u około 8% 50-latków, ale już u 40% 80-latków.

Początkowo zwyrodnienie plamki może dawać niezbyt typowe objawy, np. pogorszenie widzenia w nocy. Z czasem pojawiają się bardziej charakterystyczne zaburzenia, np. falowanie lub krzywienie obrazu, a także obecność w polu widzenia nieruchomej szarej lub czarnej plamy. Niestety, leczenie tej choroby wzroku polega jedynie na hamowaniu jej postępów i jak dłuższym utrzymywaniu ostrości widzenia przez pacjenta.

Poprzedni artykułŚpiworki do wózka- rozwiązanie na niepogodę.
Następny artykułCzy warto wynająć fotografa na ślub?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj