Brak alimentów – a jednak komornik

Rodzice są prawnie zobowiązani do utrzymywania swoich dzieci. Problemy pojawiają się w chwili, gdy mama z tatą się rozstają, a na jedno z nich sąd nakłada obowiązek alimentacyjny. Jeśli nie jest on realizowany, to nie warto się wahać, trzeba zwrócić się z prośbą o pomoc do komornika.

Trzeba przyznać, że kancelarie komornicze i sami komornicy zwykle nie kojarzą się dobrze. Nawet ci, którzy nie mieli z nimi nigdy do czynienia, nie mają o nich dobrego zdania. Nie ma się co dziwić, bo nawet w filmach komornicy przedstawiani są jako osoby bezwzględne i bezduszne, co potem buduje negatywne skojarzenia w niemal każdej społeczności. Gdy zatem następuje sytuacja, w której dziecko nie otrzymuje należnych mu środków do życia, wiele osób ma opory przed zwróceniem się o pomoc do kancelarii komorniczej. Tymczasem, gdy sprawy przyjmują taki obrót, nie ma co się wahać.

Komornik – czasami bez niego ani rusz

By odczarować nieco sam zawód komornik, trzeba uświadomić sobie, że osoba go wykonująca działa wyłącznie na podstawie prawomocnych orzeczeń sądowych. Zatem komornik nie podejmuje działań opartych na własnych decyzjach, nie rozstrzyga sporów, nie ocenia dłużników itd. Wszelkie czynności, które podejmuje, wynikają z sądowych postanowień opatrzonych klauzulą wykonalności.

Komornik ma też wiele „narzędzi” w swoich rękach, które umożliwiają mu naprawdę sprawne odzyskiwanie należnych wierzycielowi kwot lub składników majątku będących ciągle w posiadaniu dłużnika. Zatem i należne dziecku alimenty mogą być skutecznie wyegzekwowane od nierzetelnego rodzica. Nie należy się wahać z oddaniem sprawy komornikowi, bo on w krótkim czasie jest w stanie poprawić sytuację finansową dziecka, która często wcale nie jest wesoła.

Kiedy zwrócić się do komornika o alimenty?

Z wnioskiem do komornika o egzekucję zadłużenia alimentacyjnego nie warto czekać zbyt długo. Dlaczego? Kwota należna dziecku będzie rosła z miesiąca na miesiąc, a im wyższa suma należnych alimentów, tym trudniej ją odzyskać. Dłużnik może nie mieć tak dużych dochodów, by jednorazowo ściągnąć to, co należy się dziecku, a więc egzekucja będzie trwała znacznie dłużej.

Komornik w Tarnowie i w każdym innym miejscu w Polsce może przyjąć wniosek o przymusowe ściągnięcie alimentów już następnego dnia po upływie wyznaczonego terminu płatności, jeśli pieniądze nie zostały wypłacone dziecku. Jeśli po 2–3 tygodniach na konto lub do rąk opiekuna nie wpłynęła zasądzona przez sąd kwota alimentów, śmiało można składać wniosek w kancelarii komorniczej.

Komornik niezwłocznie przystępuje do wykonywania stosownych czynności. Jeśli jednak zobowiązany rodzic wywiąże się z obowiązku alimentacyjnego, zanim komornik przystąpi do pracy, wierzyciel może natychmiast wycofać swój wniosek. Trzeba też pamiętać o tym, że w trakcie postępowania egzekucyjnego wierzyciel ma obowiązek informowania komornika o wszelkich wpłatach, które uiszcza dłużnik alimentacyjny bez powiadamiania kancelarii komorniczej przeprowadzającej egzekucję.

Dokumenty niezbędne do wszczęcia egzekucji

Podstawowym dokumentem składanym do komornika jest wniosek egzekucyjny. W tym celu najlepiej wykorzystać urzędowy formularz, którego wzór można znaleźć wśród załączników do rozporządzenia z dnia 30 listopada 2018 roku, wydanego przez Ministra Sprawiedliwości. Niezbędnym załącznikiem do wniosku jest odpis wyroku sądowego w sprawie zasądzenia alimentów, który musi być opatrzony klauzulą wykonalności. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie może to być zwykłe ksero wyroku. Musi to być oficjalny odpis wyroku uzyskany w sądzie.

Poprzedni artykułDobry ekspres do kawy ciśnieniowy z młynkiem. Jaki wybrać?
Następny artykułJak powstają gry planszowe? Metody produkcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj