Barwa światła – co warto o niej wiedzieć przy wyborze odpowiedniej dla nas żarówki i lampy

Światło lamp to naturalny sposób na zapewnienie odpowiedniego poziomu jasności w różnego rodzaju pomieszczeniach. Szczególnie często korzystamy z niego zwłaszcza w miejscach pozbawionych okien, takich jak łazienka, oraz w pozostałych pokojach wtedy, gdy promienie słoneczne nie są już wystarczająco intensywne. Nie każdy jednak w pełni zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest właściwe dopasowanie barwy światła do konkretnego pomieszczenia. O czym pamiętać podczas dokonywania wyboru?

Ciepłe, chłodne, czy neutralne?

Wyróżniamy trzy odcienie światła, które znacząco się od siebie różnią. Mowa tutaj o zabarwieniu:

  • ciepłym
  • neutralnym
  • zimnym

Określa się je na podstawie specjalnej skali wyrażonej w Kelwinach, jednak dokonanie podziału wyłącznie przy pomocy własnego wzroku jest możliwe. Warto pamiętać o tym, że dany odcień nie oznacza wyłącznie określonych wrażeń estetycznych, ale wiąże się również z konkretnym oddziaływaniem na ludzki organizm. Światło chłodne pobudza, dodaje energii i sprzyja zachowaniu koncentracji na wysokim poziomie, co przekłada się na wysoką precyzję działań. Światło neutralne jest bardzo do niego zbliżone, jednak posiada jedną dodatkową zaletę, którą jest brak przekłamywania kolorów. Z kolei ciepłe światło nastraja do relaksu, odpręża, uspokaja i stymuluje wydzielanie melatoniny, czyli hormonu odpowiadającego za spokojny i dobry jakościowo sen.

Naturalnie zwiększyć koncentrację

Posiadając takie informacje, stosunkowo łatwo jest określić, jaki rodzaj lamp zakupić do poszczególnych pomieszczeń. Zimne światło znakomicie sprawdzi się w domowym gabinecie w postaci lampy na biurku, oraz w dużych pomieszczeniach biurowych w formie punktowego oświetlenia. Dobrym pomysłem będzie również niewielka lampka w pokoju starszego dziecka, zlokalizowana w tej części pomieszczenia, w której najczęściej uczy się i czyta. Chcąc w pełni skupić się na przygotowywanych posiłkach, zaopatrzymy się też w chłodne punktowe lampki nad kuchennymi blatami.

Skuteczny relaks

Ciepłe światło wspaniale sprawdzi się w sypialni i salonie, ponieważ pomoże się wyciszyć, odpocząć po ciężkim dniu i spokojnie przejść w fazę snu. Jeśli lubimy organizować sobie domowe SPA, warto zaopatrzyć się w ciepłe światło tuż nad wanną. Łazienkowe lustra dla odmiany lepiej doświetlić neutralnymi lampkami, które pozwolą na wykonanie odpowiedniego makijażu i zgodne z rzeczywistością ocenienie kondycji skóry i ogólnego wyglądu. Dziś rynek oferuje na tyle dużo interesujących rozwiązań, że połączenie kilku rodzajów oświetlenia w jednym pomieszczeniu nie jest już żadnym problemem.

Poprzedni artykułCzy zapalenie spojówek jest zaraźliwe?
Następny artykułOlejki w pielęgnacji twarzy i ciała

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj