Chcąc rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką warto zastanowić się nad różnymi aspektami tego wodnego hobby. Na początku warto poczytać na temat akwarystyki, poznać rodzaje i style w jakich możemy urządzić nasze akwarium, dowiedzieć się jaki sprzęt będzie nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania akwarium, a następnie zastanowić się nad doborem odpowiednich mieszkańców zbiornika wodnego, adekwatnych do naszych umiejętności i potrzeb.
Czym jest akwarystyka?
Akwarystyka to zarówno amatorska, jak i profesjonalna hodowla zwierząt oraz roślin wodnych w akwarium. Rozróżniamy dwa główne rodzaje tego hobby: akwarystykę morską i akwarystykę słodkowodną. Akwarystyka słodkowodna polecana jest dla początkujących akwarystów, ponieważ jest mniej wymagająca od tej morskiej i zdecydowanie tańsza. Akwarystami nazywamy osoby, które posiadają przynajmniej jedno akwarium, którym się zajmują z pasją, dbając o jego mieszkańców i organizmy tam przebywające.
Przygotowanie akwarium
Decydując się na założenie swojego pierwszego zbiornika wodnego warto najpierw poczytać o rybach, jakie możemy hodować w swoim mieszkaniu. Znając potrzeby i wymagania, które musi spełniać zbiornik wodny dla danego gatunku ryb akwariowych, możemy dobrać odpowiednie wyposażenie, zapewniające jak najlepsze warunki hodowlane.
Wykonując zakupy należy wybrać odpowiedni sklep akwarystyczny – najlepiej taki, który w swojej ofercie będzie posiadał wszelki niezbędny sprzęt akwarystyczny. Podstawową rzeczą w akwarystyce jest akwarium – jego wielkość, kształt oraz rodzaj materiału, z którego jest wykonane będą podstawowymi cechami, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Dla początkującego akwarysty poleca się pojemności od 50 do 100 litrów. Nie należy bać się dużych pojemności, bo wbrew pozorom, takie akwaria są prostsze w utrzymaniu równowagi biologicznej i czystości. Internetowy sklep akwarystyczny https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna posiada gotowe zestawy z pełnym wyposażeniem, które będą świetną alternatywą do zakupu każdego elementu osobno. Jednak ci, którzy chcą skompletować swoje wyposażenie samodzielnie, muszą pamiętać, że należy zakupić: akwarium, pokrywę z oświetleniem lub osobno pokrywę i oświetlenie, filtr, grzałkę z termostatem oraz napowietrzacz. Dodatkowym, przydatnym urządzeniem w akwarium będzie też termometr, który monitorować będzie temperaturę wody w naszym zbiorniku.
Aranżacja akwarium
Kiedy zakupiliśmy już odpowiedni sprzęt akwarystyczny i zamontowaliśmy go w naszym akwarium, to kolejnym krokiem będzie aranżacja naszego zbiornika wodnego. W tym celu należy dobrać odpowiednie podłoże naszego akwarium: żwir lub piasek. Następnie napełniamy w ⅓ akwarium słodką wodą, a następnie umieszczamy rośliny i ozdoby. Po odpowiedniej aranżacji naszego zbiornika wodnego, dokańczamy jego przygotowanie zalaniem do pełna wodą. Takie akwarium teraz musi postać, by dojrzeć biologicznie i chemicznie, by móc wpuścić do niego wybrane ryby. Dlatego zaleca się zakup ryb akwariowych dopiero na sam koniec przygotowania naszego zbiornika wodnego.