5 pomysłów na wykorzystanie magnesów w tworzeniu ozdób i dekoracji

Magnesy i samoprzylepne taśmy magnetyczne to materiały o dużym potencjale kreatywnym. Dzięki nim możemy umieścić na pionowych powierzchniach takie przedmioty jak zdjęcia, gry planszowe, drobne ozdoby, a nawet lekkie metalowe narzędzia. Prezentujemy pięć pomysłów na wykorzystanie magnesów do tworzenia prostych ozdób i funkcjonalnych przedmiotów codziennego użytku.

Planując wykorzystanie przedmiotów wyposażonych w magnesy, określ w mieszkaniu, biurze lub pracowni miejsca, w których je umieścisz. Każdy przedmiot o niewielkiej wadze można podkleić taśmą magnetyczną lub zaopatrzyć w magnes, aby można go było łatwo przymocować do dowolnego metalowego (żelaznego) przedmiotu.

Dekoracyjne i użytkowe zastosowania magnesów

Wybraliśmy pięć prostych w wykonaniu przedmiotów, które posiadają nie tylko walory dekoracyjne, ale też użytkowe:

  • klipsy do zdjęć i kartek – magnesami mocujesz zdjęcia bliskich osób, listy zakupów, przypomnienia o ważnych sprawach – zamiast robić to przy użyciu banalnych, grafitowych krążków, wystarczy konturówką narysować na magnesach emotikony, zrobić obrazkowe naklejki z papieru samoprzylepnego, pomalować, pokryć brokatem lub przykleić do magnesu kryształki szklanego (diamentowego) konfetti,
  • puzzle – zdjęcie wakacji, portret dziecka czy podobizna pupila podklejona taśmą magnetyczną i rozcięta na regularne kawałki (najwygodniejsze są kwadraty) stworzą doskonałe puzzle dla dziecka, ale też mogą być sympatycznym prezentem dla osoby dorosłej,
  • serce na Walentynki i na szpilki – serce ze styropianu lub z pluszu z magnesem może być bardzo miłą niespodzianką, którą obdarowana osoba znajdzie rano na drzwiach lodówki czy drzwiach wejściowych (jeżeli są metalowe) – magnes nie niszczy powierzchni, a serce można wykorzystać jako poduszeczkę na szpilki lub igły,
  • literki do nauki czytania – do wykonania liter można użyć grubego papieru, ulepić je z masy papierowej czy gliny samoutwardzalnej, a potem podkleić taśmą magnetyczną – warto wykonać po kilka egzemplarzy każdej litery, aby zapewnić swobodę nauki słów, a w przypadku starszych dzieci możliwość układania całych komunikatów: zabawka edukacyjna może zamienić się z czasem w domową tablicę ogłoszeń,
  • warcaby magnetyczne – równie dobrze mogą to być szachy lub inna gra planszowa, która wykorzystuje pionki: należy je zaopatrzyć w metalowe elementy (np. płaskie podkładki do śrub przyklejone klejem na gorąco), a całą planszę od tyłu podkleić taśmą magnetyczną albo tyloma okrągłymi magnesami, ile jest pól – planszę można proporcjonalnie powiększyć i zawiesić na ścianie lub pomniejszyć i wykorzystywać w podróży.

Magnesy przydają się nie tylko do tworzenia ozdobnych przedmiotów, ale też do porządkowania przyborów i narzędzi wykorzystywanych w działaniach artystycznych. Dwa użyteczne zastosowania podpowiada doradca klienta ze sklepu dla plastyków Loveart: – Magnesy są doskonałym sposobem na uporządkowanie wszystkich metalowych narzędzi rękodzielniczych. Wystarczy nad stołem roboczym umieścić listwę lub tablicę z naklejonymi magnesami, do których łatwo przymocujemy nożyczki, noże, szpachelki lub dłuta. Na przedmioty, którym brakuje elementów metalowych, można przykleić klejem na gorąco np. łebek pinezki. Drugą propozycją jest pojemnik na metalowe drobiazgi. Jego dno należy podkleić taśmą magnetyczną, aby pinezki, szpilki lub spinacze nie rozsypały się po stole czy podłodze nawet po przypadkowym wywróceniu opakowania.

Magnesy nie tylko na lodówkę

Najbardziej oczywistą lokalizacją domowych magnesów są drzwi od lodówki. Jeżeli lodówka jest akurat zabudowana, do dyspozycji pozostają drzwi wejściowe – większość modeli ma konstrukcję stalową lub posiada przynajmniej część metalowych elementów. Posiadacze drzwi z drewna lub materiałów nieżelaznych nie muszą rezygnować z użycia magnesów. Z pomocą przychodzi tzw. farba magnetyczna. Faktycznie zawiera ona dużą ilość rozdrobnionego żelaza. Po nałożeniu kilku warstw farby ściana nabiera właściwości ferromagnetycznych stalowej blachy: można na niej mocować magnesami nawet cięższe przedmioty.

Pomalowana magnetyczną farbą ściana doskonale sprawdza się w kuchni i w pokoju dziecięcym. Sama farba magnetyczna ma zazwyczaj kolor szary lub czarny, ale można ją przemalować na dowolny kolor przy użyciu emulsji do malowania ścian.

Poprzedni artykułCzym jest YouTube shorts?
Następny artykułKolejność wychodzenia zębów u niemowlaka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj