Żagiel przeciwsłoneczny w Twoim ogrodzie

Chcesz zyskać trochę cienia na tarasie? Masz kilka możliwości. Obok najpopularniejszych parasoli, producenci proponują Ci markizy, daszki oraz żagle przeciwsłoneczne. Dziś porozmawiamy o tej ostatniej możliwości. Czemu warto wziąć je pod uwagę? Jakie minusy i jakie plusy ma żagiel względem pozostałych? Jak wygląda montaż i użytkowanie? Oto podstawowa wiedza o żaglach przeciwsłonecznych w naszych ogrodach.

Co to jest żagiel przeciwsłoneczny

Żagiel to rodzaj zadaszenia, którym jest rozpostarty materiał (najczęściej trójkąt) umocowany nad naszym tarasem czy balkonem. To rozwiązanie jest coraz popularniejsze w naszych domach, choć nie wypiera jeszcze popularniejszych parasoli. Żagiel cieniujący może być jednak dla wielu lepszym rozwiązaniem.

Plusy żagla przeciwsłonecznego

Niewątpliwie jedną z największych zalet żagla cieniującego jest jego niska cena. W porównaniu do parasoli czy markiz różnica jest nieporównywalna. I to właśnie cena zazwyczaj sprawia, że chcemy przyjrzeć się tej opcji bliżej. Żagiel też jest wprost stworzony do małych altan i tarasów, gdzie umieszczenie parasola na stelażu zabrałoby niepotrzebnie wiele miejsca. Nie zajmuje też dużo miejsca do przechowywania – a w razie deszczu wystarczy odczepić karabińczyk i szybko go zwinąć. Przemyślanie zamontowany daje wrażenie lekkości, jest nowoczesny i designerski. Ze względu na cenę i dużą powierzchnię zacienienia żagiel jest też idealny do zacienienia różnych stref w ogrodzie, np. placu zabaw.

Minusy żagla przeciwsłonecznego

Największym minusem żagla cieniującego jest fakt, że nie możemy zmieniać jego kąta i dostosowywać go do bieżących pozycji słońca. Żagiel postawiony raz, będzie osłaniał cały czas tak samo, nie można go dopasowywać do siebie tak jak parasola. Kiedy już więc zdecydujemy się, gdzie powinien wisieć, już zostanie w tym miejscu.

Jak wybrać odpowiedni model?

Żagiel przeciwsłoneczny powinien być wykonany z mocnego materiału, który nie tylko nie ulegnie uszkodzeniom na wietrze, ale i będzie nas osłaniał przed deszczem i szkodliwymi promieniami UV. Oczywiście, żaden żagiel nie sprawdzi się w ulewę, ale zazwyczaj nie jest to problemem – tu nie poradzi sobie również parasol, a w czasie deszczu najczęściej chowamy się w głębi domu. W wyborze ważna jest też wielkość żagla, jego kolor oraz przemyślenie jego ustawienia – często do montażu konieczne jest ustawienie specjalnego palika.

Jak osiągnąć ciekawy efekt wizualny?

W Internecie znajdziemy wiele zdjęć z inspiracjami, w których żagle przeciwsłoneczne grają pierwsze skrzypce. Zawieszone jeden nad drugim, koło siebie w różnych konfiguracjach, a także pod różnymi kątami dają ciekawy efekt, który warto naśladować. Najpopularniejszym kolorem żagla przeciwsłonecznego jest biel lub beż. Na rynku znajdziemy również czarne i ciemne odcienie, ale pamiętajmy, że te kolory przyciągają światło (a więc i gorąco) do naszego tarasu. W ofercie producentów znajdziemy też propozycje kolorowe, które najlepiej sprawdzą się jako osłona placów zabaw.

Poprzedni artykułJest popyt, jest podaż – hologramy kolekcjonerskie w Internecie
Następny artykułCzym są i jak działają powłoki ceramiczne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj