Wiertnica geologiczna…, czyli co?

Wiertnice to urządzenia wykorzystywane do prowadzenia różnych typów wierceń. Wśród nich znajdują się również wiertnice geologiczne. Co warto o nich wiedzieć?

Wiercenia to prace posiadające bardzo szerokie zastosowanie – wybierane są do wykonywania odwiertów zarówno pionowych, czyli w głąb gruntu, jak również poziomych, czyli przebiegających horyzontalnie, poziomo do powierzchni.

Do prac tego typu wybierane są urządzenia takie jak wiertnica geologiczna, inaczej wiertnica geotechniczna. Czym dokładnie jest tego typu wiertnica i jakie posiada zastosowanie?

Wiertnica geologiczna – co to jest?

Wiertnica geologiczna, która określana jest także jako wiertnica geotechniczna, to urządzenie zaliczane do kategorii wiertnic pionowych.

Wiertnice pionowe stosowane są do przeprowadzania wierceń w głąb ziemi. Otwory mogą osiągać wówczas głębokość nawet powyżej 30 metrów – w zależności od modelu wykorzystanego urządzenia.

Wiertnica geologiczna może być przeznaczona do prowadzenia dwóch typów wierceń:

  • wiercenia na mokro – z użyciem płuczki,
  • wiercenia na sucho – nie jest doprowadzana płuczka.

Do prowadzenia prac wiertnice pionowe wykorzystują różnego rodzaju osprzęt wiertniczy, wśród których znajdują się między innymi: świdry, głowice wiercące, szlamówki, zawiertki, rury wiertnicze, widełki (liście).

Wiertnice geologiczne na samochodach poniżej 3,5 tony

Urządzenie takie jak wiertnica geologiczna bardzo często montowane jest na samochodach poniżej 3,5 tony, w tym także na samochodach terenowych o napędzie 4×4, dzięki czemu mogą one poruszać się także po trudnych terenach.

Wiertnica geotechniczna zamontowana na samochodzie jest łatwa w transporcie i można zastosować ją w różnych miejscach.

Zastosowanie wiertnic geologicznych

Najczęściej wiertnice geologiczne – geotechniczne używane są do prowadzenia odwiertów do badania przekroju geologicznego gruntu.

Odwierty te prowadzone są głównie przed posadowieniem budynków, elementów infrastruktury – dróg, mosty, pod instalacje wodne, kanalizacyjne, gazowe. Także używane są w ochronie środowiska, na przykład przy ocenie oddziaływania kopalni.

Poprzedni artykułFarby ceramiczne
Następny artykułPiękne i efektowne tapety – gdzie je znaleźć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj