Szyna relaksacyjna – kiedy warto ją stosować?

Stres czy niekończące się napięcie mogą doprowadzić do powstania niewłaściwych odruchów, w tym mimowolnego zaciskania zębów. Takie zjawisko często skutkuje uszkodzeniem szkliwa zębów i ich bólem. Na szczęście istnieje rozwiązanie pozwalające na wyeliminowanie tego problemu. Kiedy warto zastosować szynę relaksacyjną? Czy taki element rzeczywiście pomaga w walce z mimowolnym zaciskaniem zębów?

Jak działa szyna relaksacyjna?

Bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie zębów, to poważny problem prowadzący do wielu komplikacji. Z tego powodu w wielu przypadkach konieczne jest postawienie na przeźroczystą nakładkę wykonaną z materiału neutralnego dla zdrowia. Szynę stosuje się w nocy, kiedy to nie ma kontroli nad zaciskaniem zębów. Jej głównym zadaniem jest rozluźnienie uścisku szczęki, dzięki czemu nie dochodzi do poważnych problemów związanych z zębami.

Obecnie jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poradzenie sobie z mimowolnym zaciskaniem zębów. Konieczne okazuje się jednak stosowanie tego elementu codziennie. Dopiero wówczas nakładka może być skuteczna. Zakup takiej szyny to koszt około 500 zł, dlatego warto zaoszczędzić tę kwotę i poprawić swoje zdrowie. Element tego typu jest bardzo łatwy w użytkowaniu, pozwala na bezproblemowe czyszczenie i przechowywanie. Decyzję o stosowaniu szyny relaksacyjnej powinien jednak podjąć specjalista, np. z Centrum Dentystyki EuroDent w Krakowie. Istnieją bowiem liczne przeciwwskazania do założenia nakładki. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na takie rozwiązanie konieczna jest konsultacja ze stomatologiem, który oceni możliwość zastosowania szyny relaksacyjnej.

Kiedy należy stosować szynę relaksacyjną?

Szyna relaksacyjna sprawdzi się najlepiej w sytuacji, gdy odczuwasz skutki mimowolnego zaciskania zębów. Takich objawów jest naprawdę wiele i często nie dotyczą one samego uzębienia. Mowa tu o następujących symptomach:

  • problemy z ruchem stawu skroniowo-żuchwowego,
  • zgrzytanie zębami,
  • bezsenność,
  • bóle głowy.

Zastosowanie szyny relaksacyjnej jest wskazane także wtedy, gdy jeszcze nie wystąpił bruksizm, ale żyjesz w ciągłym stresie. Protetyka stomatologiczna pomaga nie tylko z już istniejącymi problemami, lecz także zapobiega pojawianiu się nowych. Stworzenie szyny wiąże się z koniecznością dopasowania jej do kształtu jamy ustnej danego pacjenta. Z tego powodu jest to zadanie dla specjalisty, który potrafi również przekazać informacje na temat jej stosowania oraz wykonać odpowiednią szynę na podstawie budowy szczęki pacjenta.

Poprzedni artykułDress code w hotelu
Następny artykułWynajem motocykli. Dlaczego to się opłaca?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj