Styl damski, styl męski i styl unisex

Nie jest tajemnicą dla większości z nas, że świat mężczyzn jest całkiem inny niż świat kobiet. Zupełnie odrębne wartości – przede wszystkim siła oraz skuteczność. Inne cele, inne sposoby porozumiewania się… W końcu całkiem różne preferencje jeżeli chodzi o spędzanie wolnego czasu. To wszystko przekłada się także na świat typowej mody.

Styl unisex – zacieranie granic między stylem męskim a kobiecym

Jednak żyjemy w czasach, w których widać silne zacieranie się rygorystycznych granic stylu wyłącznie męskiego i damskiego. Coraz częściej i to nie od dziś słyszymy o modzie unisex. Większość z nas nie może założyć części garderoby, przeznaczonej dla osoby przeciwnej płci przede wszystkim ze względu na różnice w budowie ciała. Wie o tym każdy, kto próbował kiedyś przymierzyć spodnie swojej drugiej połówki. Jednak istnieje całkiem spora grupa ubrań, którym filozofia unisex całkiem dobrze służy.

Dobrym przykładem mogą być tutaj choćby swetry męskie, w które może z powodzeniem ubrać się praktycznie każda kobieta. I to bez zbytniego ryzyka, że zostanie to źle odebrane lub że będzie wyglądać mało kobieco. Dla wielu panów kobiety, które ubierają się nieco chłopięco, są bardziej atrakcyjne i seksowne niż te w sukienkach.

Marlena Dietrich – pierwsza kobieta w męskim stroju

Przenikanie się mody, przeznaczonej wyłącznie dla panów z tą, którą kojarzy się potocznie ze stylem kobiecym – ma już stosunkowo długą historię. Jedną z pierwszych pań, które odważyły się sięgnąć po elementy męskiego stroju, była słynna niemiecka aktorka z początku XX wieku – Marlena Dietrich. Stopniowo, wiele kobiet poszło jej śladami. Szczególnie dotyczyło to sufrażystek, emancypantek oraz wszystkich innych, późniejszych wojowniczek o prawa kobiet.

Dziś kobieta, która wyjdzie na ulicę w spodniach lub swetrze męskim – nie budzi już absolutnie żadnego zdziwienia. Swoją drogą, spodnie przeszły wręcz całkowitą metamorfozę po tym, jak kobiety zaczęły nosić je częściej. Obecnie – mamy do dyspozycji bardzo wiele dopasowanych fasonów, które doskonale podkreślają plusy damskiej sylwetki.

Typowe swetry męskie

Modne swetry męskie, które szyje się obecnie, różnią się od typowo damskich przede wszystkim grubszym, solidniejszym splotem stosowanych tkanin oraz nieco poważniejszą, ciemniejszą kolorystyką. Z reguły mają też niezbyt skomplikowane wykończenie pod szyją – skromne i funkcjonalne. Rzadziej można też natknąć się na fantazyjne i kolorowe wzory.

Co charakterystyczne, przepływ między stylami, o którym pisaliśmy wyżej, odbywa się raczej w kierunku od męskiego do kobiecego. Panowie mniej chętnie sięgają po damskie elementy garderoby, niż czynią to panie – o ile robią to w ogóle.

Przekorne pomysły stylizacyjne

Ciekawym pomysłem stylizacyjnym (przeznaczonym raczej dla kobiet) może być założenie stroju przeznaczonego stereotypowo dla własnej płci, z wykorzystaniem niewielkiego dodatku, który jednoznacznie kojarzy się z ubiorem męskim. Takim drobiazgiem może być na przykład krawat – noszony do delikatnej bluzki, spódnicy i butów na wyższym obcasie. Może to być bardzo dobre rozwiązanie choćby w sytuacji, gdy szukamy ciekawego pomysłu na strój, który założymy na służbowy koktajl lub lunch.

Mieszanie się stylów ma niewątpliwie tę zaletę (zwłaszcza dla kobiet), że w niektórych sytuacjach (dajmy na to w spodniach) jest po prostu dużo wygodniej. Uroczyste okazje, głównie rodzinne, stawiają jednak przed większością z nas bardziej konserwatywne wymagania i wypada wtedy ubrać się tak, jak przewiduje standardowy, damski dress code.

Poprzedni artykułPoznaj najnowsze trendy w stylizacji męskich fryzur
Następny artykuł5 zegarków męskich do 400 zł idealnych pod choinkę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj